Zwinnik Jarzeniec - Hemigrammus Erythrozonus

Zwinnik Jarzeniec

Zwinnik Jarzeniec - Hemigrammus Erythrozonus

Występowanie

Zwinnik Jarzeniec to ryba z rodziny kąsaczowatych zasiedlająca dorzecze rzeki Essequibo w Gujanie i Wenezueli – Ameryka Południowa. W naturze zamieszkuje leśne rzeczki i potoki z dala od głównego nurtu rzeki.

Akwarium

Zwinniki jarzeńce w warunkach naturalnych żyją w ławicach przez co w akwarium należy je trzymać w grupie. W przeciwnym razie będą płochliwe. Minimalna liczebność takiej grupy to 8- 10 osobników dla których trzeba zapewnić zbiornik o minimalnej długości 80 cm. Bardzo efektownie wyglądają w akwarium roślinnym z ciemnym dnem, ale piaszczyste dno, duża ilość korzeni lub gałęzi również podkreśla ich niezwykłe wybarwienie. Gatunek ten doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego, w którym znajdą się inne ryby o podobnych wymaganiach odnośnie parametrów wody. Akceptują każdy rodzaj pokarmu, ale najlepsze barwy i kondycje można uzyskać karmiąc je w sposób urozmaicony z przewagą pokarmów naturalnych czyli zooplanktonu i larw owadów wodnych.

Parametry

  • Temperatura: 24-28 stopni Celsjusza
  • pH: 5,5-7,5
  • Twardość wody: 2-15 n

Rozmnażanie

Samice i samce są zbliżone do siebie rozmiarowo. Samce osiągają 3.8cm, a samice 4cm. Samice dodatkowo mają wyraźnie zaokrąglony brzuszek. Rozmnażanie zwinników jarzenców nie jest trudne, o ile zapewni im się oddzielny zbiornik tarliskowy w którym dno będzie zabezpieczone rusztem ikrowym lub wyścielone drobnymi roślinami dzięki czemu ikra nie zostanie zjedzona przez dorosłe osobniki.

Źródło zdjęć:
Ryby Akwariowe
Podwodne królestwo
Allegro
Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.