Zwinnik Czerwonousty

Zwinnik Czerwonousty – Hemigrammus Rhodostomus


Występowanie 🗾

Zwinnik Czerwonousty jest to ryba z rodziny kosaćcowatych występująca w dorzeczu rzeki Orinoko w Wenezueli i Brazylii. W naturze zasiedla leśne rzeki, strumienie i rozlewiska. Jest to typowy mieszkaniec tzw. czarnych wód.

Parametry 📚

  • Temperatura: 24-27 stopni Celniejsza,
  • pH: 5.5 – 7
  • Twardość wody 2-15 n

Akwarium 🐟

Są to ryby typowo ławicowe, należy hodować je przynajmniej w grupie 8-10 osobników. Zbiornik dla takiej grupy powinien mieć 80 cm długości. Wystrój akwarium dla zwinników czerwonoustych może być typowo roślinny albo imitujący ich naturalne środowisko występowania czyli akwarium z piaszczystym dnem, dużą ilością korzeni, gałęzi i liści. Dobrze wygląda także warstwa roślin pływających, która dodatkowo rozprasza oświetlenie, dzięki czemu barwy ryb są intensywniejsze. Zwinniki czerwonouste są spokojnymi, nieagresywnymi rybami. Doskonale nadają się do zbiorników towarzyskich gdzie mogą mieszkać razem z innymi gatunkami niewielkich ryb o podobnych wymaganiach środowiskowych. Akceptują każdy rodzaj pokarmu, jednak najbardziej wskazany jest mrożony plankton lub niewielkie larwy owadów wodnych. W handlu zwinniki czerwonousty jest często mylony z bardzo podobnym zwinnikiem Blehra.

Rozmnażanie 🐠

Obie płcie dorastają do około 5 cm długości, ale samice są nieco bardziej zaokrąglone. Samce z kolei są smuklejsze. Tarło przeprowadza się w oddzielnym zbiorniku, jednak rozmnożenie zwinnika czerwonoustego jest bardzo trudne.

Źródło zdjęcia: Akwarium domowe Podwodne Królestwo kutnoakwarystyka.fora.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.