Żółw Wonny

Żółw Wonny (Sternotherus Odoratus)

Żółw Wonny (Sternotherus Odoratus)

Wygląd

Karapaks żółwi wonnych może mieć kolor czarny, siwy albo brązowy i przybierać kształt kopuły. Mają długie szyje i stosunkowo krótkie kończyny. Kształt głowy zbliżony jest do trójkąta, ze szpiczastym pyskiem i ostrym dziobkiem. Od czubka nosa i na bocznej stronie szyi biegnie żółto-zielony pas. Skorupę tego żółwia często porastają algi.

Opis

Żółw wonny zwany również żółwiem piżmowym (Sternotherus odoratus) to nie wielki Gatunek żółwia wodno-lądowego dorastającego do 13 cm długości skorupy, samicę są większe od samców. Żółwie wonne są prawie całkowicie wodnymi zwierzętami, przebywają ogromną większość swojego czasu w płytkich wodach, wolno płynących zatok, albo w stawach, nie są to najlepsi pływacze wśród żółwi. Zwykle jedynym śmiałym przedsięwzięciem, jakie podejmują na lądzie jest złożenie jaj przez samicę, albo w jakichś rzadkich przypadkach, wygrzewanie się na słońcu. Są to gady głównie mięsożerne, Ale czasem nie pogardzą również i roślinami wodnymi, ich dieta składa się z 90-95% pokarmów pochodzenia zwierzęcego a pozostałe procent to pokarmy roślinne. 

Występowanie

Występuje naturalnie w południowo-wschodniej Kanadzie i znacznej części wschodnich Stanów Zjednoczonych, jest nazwany z powodu wydzielania piżmowej woni odstraszającej drapieżnika.

Hodowla

Na jednego osobnika minimalne wymiary zbiornika to 60x30x30 cm, najbardziej optymalne będą wymiary 80x40x40, im większe tym lepsze. Woda płytka 10-20 cm, żółwie te są dosyć słabymi pływakami, wolą płytsze wody w którym mają łatwy dostęp do powietrza. Piaszczyste dno (najlepszy będzie drobny piasek kwarcowy) w którym te żółwie mogą się zakopywać, daje im to poczucie bezpieczeństwa i pewne zajęcie czasu, wyspa najlepiej z piaskiem, żółwie te rzadko wychodzą na ląd, ale ważne by dać im możliwość wyjścia i ogrzania się. W akwaterrarium powinny znajdować się Korzenia po których żółw może się wspinać, odpoczywać o raz mieć łatwy dostęp do tlenu z nad tafli, poza tym Korzenia dają możliwość schronienia i zdrapywania starej wylinki z pancerza. Lampa grzewcza która zapewni 31-32 stopnie (najlepiej umieścić ją nad wodą, nad korzeniem gdzie przesiaduje żółw, do tego także lampa UVB do prawidłowego syntezynowania witaminy D3. (są różne opinie na temat lampy UVB u żółwia wonnego, inni twierdzą że jest zbędna inni że jest wymagana, ja uważam że każdy żółw powinien mieć UVB, a na pewno nie zaszkodzi) Duża ilość żywej roślinności, stworzy to naturalny klimat, polepszy jakość wody i samopoczucie żółwia. (Polecam rozmaite rośliny wodne, pływające jak np : Limnobium, pistia, rzęsa wodna, wgłębka, moczarka, rogatek sztywny, cryptokoryny itp)Przy żółwiu wymagana jest wydajna filtracja, żółwie mocno zanieczyszczają wodę swoimi odchodami, polecam filtry zewnętrzne kubełkowe o wysokiej wydajności, polecam model Sunsun HW-304 B. Odpowiednia temperatura wody dla tego gatunku to 24-26 stopni, polecam grzałki plastikowe, szklana może zostać rozbita przez żółwia. Z żółwiem możemy trzymać także żywe rybki które będą dla niego świetnym pokarmem lub uzupełnieniem zbiornika, nadają się do tego wszystkie mniejsze żyworódki jak Gupiki, mieczyki, platki, molinezje, lub rybki ławicowe jak np Neonki. 

Pamiętajcie jak każde zwierzę żółw ten ma swoje wymagania które musimy spełnić jeśli chcemy go posiadać!

Autor: Dawid Nowak – Instagram: bioworld_photo


Źródło zdjęć: ekologia.pl; Egzotic room; Gekota;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.