Żółw Pręgowany (Mauremys sinensis)

Żółw Pręgowany (Mauremys sinensis)

Wygląd

Żółwie pręgowane mają zielone ciało. Jako osobnik młodociany jego pancerz jest szarozielony i ma trzy charakterystyczne grzbiety. W wieku dorosłym kolor blednie do brązowego, a dwie krawędzie stopniowo zanikają. Plastron jest koloru kości słoniowej z małymi czarnymi plamkami.

Opis

Żółw pręgowany, zwany również Ocadią chińską (Mauremys sinensis) Jest to żółw wodno-lądowy występujący w południowo-wschodniej części Azji. (Chiny) Gatunek ten dorasta do maksymalnie 25 cm, samce są mniejsze od samic. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem, przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Hodowla

Żółw pręgowany (Mauremys sinensis) jako dorosły osobnik wymaga minimum 300-400 litrowego Akwarium, wymaga lampy grzewczej która zapewni 31-32 stopnie na wyspie o raz lampa UVB która zapewni gadowi witamine D3 do prawidłowego rozwoju skorupy. Jako podłoże używamy drobnego piasku (nie każdy żółw może mieć piasek, trzeba obserwować czy żółw go nie je!) Ewentualnie może być gołe dno. Żwirek jest zły dla żółwia, istnieje duża szansa że żółw go zje i może się zaczopować. Dieta dorosłego osobnika składa się z 80% z pokarmu pochodzenia roślinnego. młodych osobnikom podajemy więcej pokarmu pochodzenia zwierzęcego, z wiekiem spożywają coraz więcej roślin. Temperatura wody powinna wynosić 25-26 stopni najlepiej sprawdzi się grzałka plastikowa ponieważ szklana może zostać rozbita przez żółwia. Wymagany jest dobry filtr, najlepiej zewnętrzny, filtracja jest obowiązkowa, żółw pływa w tej wodzie i ją piję. W akwaterrarium powinna znajdować się duża ilość żywej roślinności, stworzy to naturalny klimat, polepszy jakość wody i samopoczucie żółwia. (Polecam rozmaite rośliny wodne, pływające jak np : Limnobium, pistia, rzęsa wodna, wgłębka, moczarka, rogatek sztywny, cryptokoryny itp) Nie można zapomnieć o podawaniu wapna np w postaci sepii kawałkach lub skruszona na pokarmie. Wapno podajemy około raz/dwa razy w tygodniu. Żółwie karmimy porcją wielkości głowy około 4% masy zwierzęcia. do pierwszego roku karmimy raz dziennie. Żółwie po roku pierwszym roku życia karmimy co 2 dni, 2 letnie mogą sobię pozwolić na dłuższą głodówkę i należy je karmić co 2-4 dni. W akwaterrarium powinny znajdować się korzenia po których żółw może się wspinać, odpoczywać o raz mieć łatwy dostęp do powietrza z nad tafli, poza tym korzenia dają możliwość schronienia i zdrapywania starej wylinki z pancerza.
Żółwia pręgowanego Mauremys sinensis karmimy np : owadami karmowymi, np święrszcze, karaczany, mączniki.rybami żyworodnymi, mrożonkami, suszonki, roślinami wodnymi i nie którymi nie trującymi jak np mniszek lekarski (nie mylić z mleczem, mlecz jest trujący) lub stokrotki.

Autor: Dawid Nowak – Instagram: bioworld_photo


Źródło zdjęć: BioLib; Media Storehouse; JungleDragon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.