Zbrojnik Ekwadorski

Zbrojnik Ekwadorski

Zbrojnik Ekwadorski – Loricaria Simillima

Występowanie

Występuje na terenie dorzecza Amazonki, Orinoko i La Platy na terenie Argentyny, Ekwadoru, Brazylii, Peru i Wenezueli. Zasiedla wody płynące i stojące, takie jak strumienie leśne i rozlewiska. Żyje w wodach bardzo zróżnicowanych parametrami.

Akwarium

Ryba umiarkowanie terytorialna, w warunkach naturalnych żyje w parach i tak też można hodować zbrojniki ekwadorskie w akwarium. Zbiornik dla jednej pary powinien mieć co najmniej 70 cm długości, w większych akwariach można trzymać odpowiednio więcej tych ryb. Nie są agresywne wobec innych gatunków, ani też zbyt ruchliwe. Do dobrego samopoczucia wymagają kryjówek, przy czym wystrój nie ma większego znaczenia, o ile dno jest piaszczyste i znajduje się na nim kilka korzeni, na których ryby te lubią przesiadywać. Nie niszczą roślin, więc mogą być trzymane także w akwariach roślinnych. Powinny być karmione pożywieniem naturalnym.

Parametry

  • Temperatura: 24-27 stopni Celsjusza
  • pH: 5,6-7,8
  • Twardość wody:1-20

Rozmnażanie

Samce odróżniają się od samic rozrośniętą, górną wargą, która jest dłuższa i szersza. Różnica ta jest widoczna już u młodych ryb. Zbrojniki ekwadorskie dorastają nawet do 18 cm długości. Tarło odbywa się w ustronnym miejscu, duża ikra zostaje zlepiona w bryłę, którą samiec nosi przy sobie, przytrzymując ją pod brzuchem. Po wykluciu młodych opieka ojcowska ustaje.

Źródło zdjęć:
OLX
imged
loricariidae info
Akwa-Mania – MUD.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.