Tęczanka Filigranowa

Tęczanka Filigranowa

Tęczanka Filigranowa - Iriatherina werneri

Występowanie

W naturze występuje na terenie Australii i Papua-Nowa Gwinea. Zasiedla bardzo różnorodne siedliska takie jak czyste i leniwie płynące strumienie, trawiaste mokradła, tereny zalane w okresie pory deszczowej. Zawsze zasiedla tereny w pobliżu gęstej roślinności podwodnej.

Iriatherina werneri

Akwarium

Tęczanka filigranowa powinna być hodowana w grupie o liczbie minimum 6 osobników. Akwarium dla takiej grupki powinno mieć minimalną długośc 60 cm. Ryby te to jedne z najpiękniejszych ryb akwariowych. Są zupełnie nieagresywne, bardzo delikatne, a popisy samców przed samicami mogą być ciekawym widokiem. Tęczanki filigranowe nadają się do akwariów roślinnych, niespecjalnie dają sobie radę w zbiornikach towarzyskich gdyż mogą być łatwo zdominowane i zestresowane przez inne bardziej energiczne gatunki. Mimo że w naturze odżywiają się znacznie mniejszymi cząstkami, w akwarium chętnie pobierają larwy solowca, dafnie i inne wioślarki, oczliki, a nawet larwy owadów wodnych. Nie podnoszą pokarmu z dna, a z uwagi na mały otwór gębowy nie zjadają większych cząstek.

Parametry

  • Temperatura: 22-30 stopni Celsjusza
  • pH: 5,2-7,5
  • Twardość wody: 5-12

Rozmnażanie

Samce są większe i mają wyjątkowo wydłużone płetwy, a zwłaszcza ich promienie. Osiągają długość 5 cm. Samiczki natomiast osiągają długość 4 cm, są mniej kolorowe i mają krótsze płetwy. Tęczanka filigranowe rozmnażają się podobnie jak inne tęczanki przy użyciu “mopów” sztucznych, jednak odchów potomstwa jest dość problematyczny ponieważ obserwuje się dużą śmiertelnością.

Źródło zdjęć:
Rybyakwariowe.eu
wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.