Vittina Semiconica

Ślimaki w akwarium – Cz.1

Ślimaki w akwarium - Cz. 1

Po artykule na temat niechcianych ślimaków w naszych akwariach przyszła pora na te pożądane i ozdobne mięczaki.
Ślimaki, jak każde inne istoty zamieszkujące nasze zbiorniki, mają określone wymagania i potrzeby, które jako właściciele tych pięknych i pożytecznych istot powinniśmy spełniać. 
Zapraszam do przeczytania kolejnej części serii poświęconej tym ciekawym zwierzęta.

Orange Track - Vittina Semiconica

Ślimak z rodziny Neritidae. Osiąga 2,5cm i zamieszkuje rzeki, potoki i strumienie, ujścia rzek oraz delty o skalnym brzegu i dnie na terenie Indonezji. Wymaga średnio twardej wody o temperaturze 20-27°C. Jego głównym pokarmem są wszystkie rodzaje glonów. Nie zjada żywych i zdrowych roślin. Jeśli już po nie sięga oznacza to, że brakuje mu pożywienia. W takich przypadkach należy podawać pokarmy roślinne. Ślimak o spokojnym usposobieniu. Nieczęsto wychodzi z wody. Jeśli już się to zdarzy, takie wędrówki oznaczają najczęściej złą jakość wody, zbyt mało tlenu lub pożywienia. Rozmnażanie w słodkiej wodzie jest niemożliwe. Ślimak może składać duże, pojedyncze jaja, z których czasem wyklują się larwy, lecz nie przeżyją zbyt długo w słodkiej wodzie.

Military Helmet - Neritina Pulligera

Ten gatunek ślimaka z rodziny Neritidae jest szeroko rozpowszechniony w całym rejonie Indo-Pacyfiku. Zamieszkuje strumienie i rzeki w bliskim sąsiedztwie pływów oceanicznych. Ślimak często polecany na glony. Nie zjada zdrowych roślin, chyba że zmusi go do tego dłuższa głodówka. Jeśli chodzi o dokarmianie, nie są wybredne. Przyjmą wszelkie pokarmy roślinne. Ślimaki są gatunkiem raczej wytrzymałym. Wydaje się, że najbardziej odpowiednia temperatura to ta z przedziału 22-28°C. Jak wszystkie ślimaki, Helmet preferuje wodę raczej twardą i alkaiczną. Umożliwia to budowę ich muszli. Mięczak ten do rozrodu potrzebuje słonawej wody. W naszych akwariach zostawia jedynie niewielkie, białe i twarde jajeczka, które wystarczy potem delikatnie zeskrobać, by ich nadmiar nie niszczył ogólnej estetyki zbiornika.

Świderek - Melanoides Tuberculata

Ten pierwotny mieszkaniec południowo-wschodniej Azji jest często pożądanym lokatorem w naszych akwariach. Przez fakt, że przekopuje piaszczyste podłoża można go nazwać naturalnym odmulaczem. Przyczynia się również do tworzenia się tak zwanych kieszeni powietrznych, co umożliwia zdrowy i szybki wzrost naszych roślin. Sprawdzają się też jako wskaźnik jakości wody. Jeśli przebywają głównie blisko jej powierzchni oznacza to, że woda wymaga szybkiej podmiany. Nie zjadają zdrowych roślin, ale za to mogą zjadać ikrę i świeżo wykluty narybek. Woda powinna być dobrze natleniona, średnio-twarda o temperaturze 19-27°C. Ten przedstawiciel rodziny Thiaridae rozmnaża się szybko i raczej bezproblemowo. Jednak przez jego korzystny wpływ na nasze akwaria można przymknąć na to oko i "zastosować" naturalne metody ograniczania populacji, dodając do obsady zbiornika drapieżnego ślimaka - popularną Helenke. Mowa będzie o niej w dalszej części artykułu.

Anentome Helena – Clea Helena

Popularna w walce ze ślimakami Helekna pierwotnie zamieszkuje południowo-wschodnią Azję, Indonezję i Tajlandię. Osiąga rozmiary od 15-18 mm. Jest dobrym sposobem na ograniczenie populacji niechcianych ślimaków, o których mowa była w poprzednim artykule z tej serii. Ten mięsożerny i drapieżny ślimak zakupuje się w podłożu i wystawiwszy jedną z "trąbek" czeka na ofiarę lub zwyczajnie rzuca się na posiłek wysysając innego mięczaka z muszli. Helenka posiada dwie trąbki. Pierwsza, większa zwana syfonem służy to lokalizowania ofiar ślimaka. Druga, mniejsza trąbka służy jako narząd gębowy do jedzenia; jest różowawa i bardzo długa. Możemy je dokarmiać mrożonym pokarmem dla ryb. Parametry nie mają większego znaczenia. Woda tak jak w przypadku innych ślimaków powinna być średnio-twarda. Odnotowano, że przy temperaturze poniżej 20°C okresowo przestają składać jaja. Najlepsza temperatura to ta z przedziału 22-30°C Helenki są rozdzielnopłciowe, więc by z sukcesem je rozmrażać potrzebujemy samca i samicy. Niestety dymorfizm płciowy jest niewidoczny. Musimy się zdać w tym przypadku na szczęście i przy zakupie kilku sztuk liczyć, ze trafimy na przedstawicieli różnych płci.

W kolejnym artykule z tej serii, który wkrótce się ukaże przedstawimy Wam kolejne 4 ślimaki jak i  ogóle wskazówki dotyczące hodowli i karmienia.

Autor tekstu: Aleksandra Gurbała

 Źródła zdjęć: Fishipedia; Green Aqua; Pinterest
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.