Ślimaki w akwarium Cz.2

Ślimaki w akwarium Cz.2

W kolejnej części z serii ślimaki akwariowe znajdziecie ogólne informacje na temat mięczaków, ich budowy, karmienia i ewentualnej suplementacji. Wskazówki i informacje zawarte w artykule będą mogły okazać się pomocne przy hodowli mięczaków w naszych akwariach. 

Budowa

Ślimaki to mięczaki czyli zwierzęta o miękkim, niesegmentowanym ciele. Pod względem zróżnicowania ustępują tylko stawonogom. Można je spotkać w wodach słonych, słodkich oraz na lądzie, w miejscach odznaczających się sporą wilgotnością.
Mięczaki osiągają różne rozmiary. Od Kałamarnicy kolosalnej (Mesonychoteuthis hamiltoni) osiągającej ok 14 m długości czy kałamarnicy olbrzymiej (największy okaz miał 18m) po mierzącego niespełna 1mm  ślimaka Angustopila dominikae.
Ciało ślimaka możemy zwykle podzielić na 3 części: głowę, nogę i worek trzewiowy. Ten ostatni zawiera większość narządów wewnętrznych. Okrywa go płaszcz czyli worek mięśniowy. Między tymi dwoma “częściami” ślimaka znajduje się tak zwany worek płaszczowy, w którym znajduje się płuco lub w przypadku ślimaków wodnych – skrzela. 

Rozmnażanie

Bezkręgowce te rozmnażają się wyłącznie płciowo. Mogą być rozdzielnopłciowe (Ampularia) lub obojnacze (Zatoczek). Ich oczy umiejscowione są u podstawy lub na szczycie drugiej pary czułków.
Narządy najlepiej rozwiniętych  zmysłów, czyli równowagi i czucia, umiejscowione są na brzegach nogi i płaszcza, na czułkach oraz wokół otworu gębowego. 

Pożywienie

Ślimaki pobierają pokarm poprzez otwór gębowy, w którym znajduje się tarka. Służy ona do zeskrobywania i rozdrabniania pokarmu. Ślimaki trzymane w naszych słodkowodnych akwariach to głównie roślinożercy. Nie pogardzą jednak padliną.
Bezkręgowce te w naszych akwariach możemy dokarmiać tabletkami dla ryb dennych ze spiruliną, pokarmem w płatkach,  parzonymi i blanszowanymi warzywami. Owoce traktujmy jako swego rodzaju przysmak i nie podawajmy ich zbyt często. Pamiętajmy też o suplementacji wapna, które jest niezbędne do prawidłowego wzrostu i budowy skorup naszych podopiecznych. Możemy podawać sepie lub dodawać do pokarmu zmiksowane na pył skorupki jajek. Niżej podam przepis na “ślimacze kulki mocy” którymi nasze mięczaki na pewno nie pogardza. Pamiętajmy, by nie podawać cytrusów!

Prosty przepis na pokarm, który dostarczy niezbędnych składników:

Składniki:

  • Pokrzywa
  • Zielony groszek
  • Skorupki jaj
Wszystko blendujemy na gładką masę, lepimy kulki lub inne dowolne kształty i suszymy w uchylonym piekarniku na niskiej temperaturze lub w suszarce do grzybów.
Oczywiście przepis można dowolnie modyfikować, dodając np: szpinak czy inne warzywa. Należy pamiętać, by porcja była możliwie jak najmniejsza i zjedzona maksymalnie po kilku godzinach. W innym przypadku rozkładające się resztki będą pogarszały jakość wody. Ta zasada tyczy się każdego rodzaju podawanego pokarmu.

BONUS - Akwarystyczny MIT

Niektórzy nadal myślą, że ślimak wraz z wzrostem ciała opuszcza muszle i szuka nowego domu. To powszechnie powtarzany mit. Ślimak rośnie wraz z muszlą. Muszelki, które zbieramy na plaży to nie porzucone domki, a domki, których właściciel zwyczajnie umarł.

Autor: Aleksandra Gurbała

Źródła zdjęć: Fajny Zwierzak; Rośliny Akwariowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.