Ryby dla początkujących

Ryby dla Początkujących

Ryby dla początkującego akwarysty

Często na forach internetowych widnieje pytanie: Kupiłem/łam pierwsze w życiu akwarium. Jakie ryby powinienem/powinnam tam hodować? Padają różne odpowiedzi. Gupiki, bojownik, welony. Czy poprawne?
Zapraszam do przeczytania dalszej części artykułu

,,Pierwsza Ryba”

Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak kategoria “pierwsza ryba do akwarium”. Są ryby mniej i bardziej wymagające.
Przede wszystkim początkujący akwarysta powinien dużo czytać i pytać bardziej doświadczonych kolegów. Oczywiście lepiej uczyć się na cudzych błędach. Potem taka osoba powinna zakupić odpowiedni zbiornik. Moja rada? Najlepiej na początek zakupić akwarium o pojemności około 100l. Dlaczego? Takie akwarium daje już nam pole do popisu. Nie ogranicza tak bardzo wyboru obsady, roślin czy ogólnego wystroju. No i oczywiście większe akwarium więcej wybacza. Istotny jest również odpowiedni sprzęt. Pamiętajmy, że w gotowych setach z Internetu czy sklepu filtr najczęściej jest zbyt słaby i albo trzeba dokupić dodatkowy, albo zakupić nowy. Tu mamy spore możliwości wyboru. Dostępne są filtry wewnętrzne oraz zewnętrzne w wielu formach. Ich moc zależy od wielkości i planowanej obsady zbiornika.
Filtr już mamy. Jeszcze grzałka, elementy wystroju, rośliny no i jak nasze akwarium będzie gotowe (po zakończeniu cyklu azotowego) przychodzi czas na faunę.
Niżej znajdziecie moje propozycje ryb, które są w stanie wybaczyć wiele błędów początkujących opiekunów.
Przede wszystkim większość piękniczkowatych. Rybki żyworodne, łatwo się rozmnażają. Nie są specjalnie wybredne i wymagające. Należy pamiętać, ze warto hodować je w proporcji jeden samiec na trzy samice. Nie zapominajmy, że rozmnażają się na potęgę. Jeśli chcemy tego uniknąć, możemy w minimalnym litrażu trzymać 5-7 samców pamiętając o dużej ilości roślin i kryjówek.

Gupik Pawie Oczko: Dostępny w wielu odmianach barwnych. Chyba jedna z najbardziej znanych ryb. Dymorfizm płciowy dobrze widoczny. Żeby sprawić sobie haremik tych ryb wystarczy już akwarium 54l i sporo roślin (koniecznie żywych!). Zakres parametrów jakie tolerują jest ogromny: temperatura od 18 do nawet 32C°, woda raczej twarda 10-30Gh oraz ph w granicach 7-8,5 (czyli taka, jaką najczęściej mamy w kranach).

Gupik Endlera: Mniejszy kuzyn gupika pawie oczko, potrzebuje akwaria minimum 30l. Również można spotkać wiele odmian barwnych. Tak jak większy kolega z punktu wyżej ma szeroki zakres tolerancji parametrów wody. Najlepiej będzie się czuł się w wodzie średnio twardej lub twardej (Gh 10-30), o odczynie obojętnym, lecz optymalny zakres to ph 6-8 i zakresie temperatur 23- 30C°.

Molinezja: wiele odmian barwnych (najbardziej popularna jest czarna, lecz możemy pokusić się o żółte, białe, nakrapiane, żaglopłetwe, księżycowe). Ta ryba wymaga już większego akwarium, bo minimum 112l. Dobra filtracja i natlenienie wody są konieczne. Twardość Gh 10-30, ph 7-8. Ryby wrażliwe są na niskie temperatury i jej skoki. Optymalna będzie woda w granicach 24-29C°

Mieczyk Hellera: Ryba o wielu odmianach barwnych, tolerancyjna. Potrzebuje akwarium o min. długości 80cm, czyli ok 100l już wystarczy, by hodować mały harem. Najlepiej czują się w wodzie średnio twardej lub twardej o odczynie obojętnym i temperaturze 24-27C°. Innymi rybami polecanymi początkującym są labiryntowce. Wszystkie te ryby wymagają pokrywy. Oddychają powietrzem atmosferycznym, więc gdy temperatura wody mocno odbiega od temperatury powietrza może dojść do przeziębienia labiryntu. Oprócz tego większość całkiem dobrze skacze.

Gurami mozaikowy (perłowy): Piękna ryba, która jest szczególnie polecana początkującym. Dobrze przystosowują się do różnych parametrów wody. Dobra filtracja, minimalny nurt wody, sporo roślin zagwarantują nam powodzenie w hodowli tego pięknego gatunku. Gurami mozaikowy jest jednym z najspokojniejszych przedstawicieli swojego gatunku, więc doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego. Należy jednak unikać łączenia go z rybami większymi i agresywnymi. By cieszyć się ich pięknem wystarczy już akwarium stu litrowe, z wodą miękką do twardej 24-30C°. W takim akwarium możemy trzymać samca i 2 samice.

Innymi rybami dość prostymi są kiryski. Większość gatunków potrzebuje zbiornika w przedziale od 30l( karłowaty, pigmej) do 60l(pstry, czarny, albinos, malutki, spiżowy). Dla większości z nich odpowiednia temperatura to 24-26C° oraz ph ok.7. Kiryski to ryby stadne należy trzymać je w grupie min 7-10 osobników. Podłoże i dekoracje powinny być pozbawione ostrych krawędzi.

Innym dobrym wyborem będzie stadko neonów. W zależności od wybranego gatunku będziemy potrzebować zbiornika 40(neon zielony), 54(neon innesa) lub 70l( neon czarny lub czerwony). Optymalna temperatura wody dla wszystkich tych gatunków to 25-26 stopni o odczynie kwaśnym do obojętnego (ph6-7). Przy hodowli należy pamiętać o żywych roślinach oraz zróżnicowanym pokarmie

Podane gatunki to jedne z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych ryb akwariowych. Oczywiście możemy się pokusić o bardziej wymagające gatunki, jednak należy pamiętać, by w tym przypadku zbyt szybko się nie poddawać przy drobnych niepowodzeniach. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie. Dodatkowo zapraszam na grupę na Facebooku, gdzie znajdziecie szybkie wsparcie i pomoc przy problemach, które dotykają każdego akwarysty niezależnie od stopnia zaawansowania.

Autor: Aleksandra Gurbała


Źródło zdjęć: Super Akwarium; Fajny zwierzak; OLX; Pinterest; rybyakwariowe.eu; Super Akwarium; Podwodne Królestwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.