Proporczykowiec Gardnera - Fundulopanchax Gardneri

Proporczykowiec Gardneta

Proporczykowiec Gardnera - Fundulopanchax Gardneri

Występowanie

Występuje na terenie Nigerii i Kamerunu. Zasiedla strumyki, mokradła, potoki i rzeczki w wilgotnych lasach deszczowych. Jest to gatunek zagrożony.

Proporczykowiec Gardnera

Akwarium

Osobnikom tego gatunku należy zapewnić dużo kryjówek między roślinami, korzeniami i kamieniami. Wówczas w zbiorniku można trzymać grupę tych ryb. Minimalna długość akwarium to 100 cm. W przypadku braku kryjówek samce mogą się nawzajem atakować. Warto więc trzymać więcej samic niż samców. Ryby akceptują każdy rodzaj pokarmy, jednak wskazane jest podawanie przede wszystkim pożywienia pochodzenia naturalnego.

Parametry

  • Temperatura: 22-25 stopni Celsjusza
  • pH: 6-7
  • Twardość wody: 5-8

Rozmnażanie

Samce są większe i bardziej kolorowe od samic, osiągają długość 5 cm. Mają także wydłużone końcówki płetw nieparzystych, z kolei mniejsze samice są nieco grubsze i osiągają długość 4 cm. Ikra jest składana wśród roślin albo na podłożu. Najlepiej codziennie ją wybierać ponieważ dorosłe osobniki ją zjadają. Nie ma konieczności przesuszenia ikry, gdyż w ciągłym zanurzeniu również jej rozwój przebiega prawidłowo i po około 3 tygodniach wykluwają się młode ryby.

Źródło zdjęć:
Aquainfo
TFH magazine
Allegro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.