Poskoczek Mułowy – Periophthalmus Barbarus

Poskoczek Mułowy

Poskoczek Mułowy – Periophthalmus Barbarus

Występowanie

Poskoczek to ryba z rodziny Babkowatych. W naturze występuję na zachodnim wybrzeżu Afryki. Zasiedla wody słonawe, zwłaszcza bagna mangrowcowe na wybrzeżu i wokół wysp.

Akwarium

Poskoczki mułowe są rybami silnie terytorialnymi, zwłaszcza samce mogą ze sobą walczyć i skutecznie się eliminować. Dlatego też akwarium dla tego gatunku należy przygotować bardzo starannie i przemyśleć dobór gatunków. Można trzymać jednego osobnika w zbiorniku o długości 120cm, dla większej ich liczny akwarium powinno być odpowiednio większe. W akwarium powinna być część lądowa, najlepiej piaszczysta, ale można także użyć korzeni wystających nad powierzchnię wody. Ważne żeby powietrze nad wodą było możliwie wilgotne i o tej samej temperaturze co woda w akwarium. Pokarm poskoczków powinien zawierać bezkręgowce lądowe jak i wodne.

Parametry

  • Temperatura: 25-30 stopni Celsjusza
  • pH: 7-8.5
  • Twardosc wody: 10-25 n
  • Poziom zasolenia: 1.005 g/cm3

Rozmnażanie

Obie płcie dorastają do 15cm długości i nie różnią się niczym, poza intensywniejszą kolorystyką samca w okresie godowym oraz nieco innym kształtem brodawki płciowej. Znacznie pewniejszym wyznacznikiem płci jest zachowanie. Samce są bardziej terytorialne i agresywne niż samiczki. W warunkach akwariowych Poskoczki nie rozmnażają się. Być może trudność w sztucznym rozrodzie wynikają z faktu, że samiec kopie w dnie przed tarłem tunel o długości przekraczającej niekiedy 1 m głębokości, w którym odbywają się gody.

Źródło zdjęć:
Ryby Akwariowe
BioLib
Tropical Fish Keeping
Wyprawy Marzeń
Kolkata Aquarium Club

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.