Podstawy Zakładania Morszczaka

Podstawy Akwarystyki Morskiej czyli Jak Założyć Pierwsze Akwarium Morskie (Podstawy)

W tym Artykule chciałbym wam przedstawić w sposób prosty i zrozumiały dla amatora podstawy zakładania zbiornika słonowodnego. Podstawa to wiedza, podobnie jak ze zbiornikiem słodkowodnym dobrze się przygotujmy do startu i prowadzenia zbiornika. Gdzie taką wiedzę można zdobyć? W Internecie mamy mnóstwo poradników, grup, forów o tej tematyce. Poza zdobyciem teoretycznej wiedzy warto tez zdobyć wiedzę praktyczną poprzez znalezienie kogoś kto takowe akwarium posiada i może podzielić się własnymi doświadczeniami.

Plan

Na początku warto zrobić wstępny plan wszystkiego. Wybieramy akwarium od którego chcemy zacząć. Z mojej obserwacji sporo osób wybiera na początek małe litraże dla sprawdzenia swoich sił. Załóżmy że wybraliśmy akwarium o pojemności 50l . Akwarium już jest, więc co dalej?

Zaplecze Techniczne

Filtracja to następny krok. Do małego akwarium często wybierane są filtry kaskadowe, panele filtracyjne lub sumpy. To zależy od nas jaką filtrację wybierzemy. Najłatwiej będzie zacząć od prostego filtra kaskadowego wyposażonego w dobre media filtracyjne. Takie jak siporax, matrix czy bio sphere.
Następnie musimy zadbać o temperaturę. Grzałkę wybieramy odpowiednio do naszego litrażu. Do akwarium 50-60 litrowego wystarczy grzałka o mocy 50W.
Nie zapomnijmy też o odpowiedniej cyrkulacji w zbiorniku więc zaopatrzmy się w odpowiedni falownik.
Możemy zaopatrzyć się też w odpowiedni odpieniacz jednak w tak małym akwarium nie jest niezbędny.
Lampa jest ważnym elementem naszego akwarium. Dla naszego 50l akwarium odpowiednia będzie
lampa o mocy ok 40W.

Aranżacja

Przejdźmy do tematu aranżacji akwarium.
Wybieramy skałę jaką damy do naszego zbiornika. Jest sporo różnych skał których możemy użyć. Każda ma plusy i minusy o których musimy pamiętać.
Następnie wybieramy podłoże lub decydujemy się na zalanie zbiornika bez piasku co jest łatwiejsze dla początkującego.
Woda jaką zalewamy akwarium musi być odpowiednio przygotowana. Wodę kranową musimy przepuścić przez filtr RO DI oraz wsypać odpowiednią sól rafową. Taką wodą możemy zalać nasze pierwsze akwarium.
Kiedy wszystko mamy gotowe i zbiornik został zalany pozostaje nam czekać aż okres dojrzewania się skończy. Teoretycznie po około 1 miesiącu możemy już wpuścić pierwszych mieszkańców takich jak ślimaki oraz naszego pierwszego korala.
Założenie takiego zbiornika nie jest trudne tak jak to się może wydaje na pierwszy rzut oka. Dobre przygotowanie się do tego to klucz do cieszenia się naszą małą rafą.

Uwaga!

Przypominam że jest to uproszczony przykład zakładania zbiornika dla amatora dlatego zachęcam dodatkowo o w głębieniu się w temat.

Autor: Filip Mróz

Ślimak Turbo Fluctuosus

Xenia Umbellata
(Koralowiec Miękki)

Pseudogorgonia
(Koralowiec Miękki)

Capnella spp


Źródła zdjęć: Pinterest, Inst: misternanoreef, Inst: aquaman_shalom, Myreff

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.