Podłoże dla żółwi wodno-lądowych

Jakie jest bezpieczny podłoże dla żółwi wodno-lądowych? Jakich podłoży nie stosować?

Najbezpieczniejszym podłożem dla żółwia jest drobny piasek, istnieje wtedy minimalna lub zerowa szansa że żółw się go naję. Może zdarzyć się że żółw przypadkowo połknie 1-2 ziarenka, nie należy się wtedy martwić gdyż jest to naturalne i żółw później go wydali, sprawa komplikuje się jednak kiedy żółw nagminnie zjada piasek, należy wtedy go usunąć i obserwować gada czy się nie zaczopował (jest to stan kiedy układ pokarmowy gada się blokuje podłożem, jest to bardzo niebezpieczne!) W przypadku zaczopowania należy się nie zwłoczne udać do weterynarza zajmującego się gadami (Pamiętajcie nie przy każdym żółwiu możemy stosować piasek! Trzeba obserwować czy gad go nie je!)

Ewentualnie możemy zostawić po prostu gołe dno (szkło) eliminuje to całkowicie zagrożenie związane z połknięciem podłoża, jednak ma to minus jak zmniejszenie atrakcyjności naszego zbiornika.

Nie powinno się stosować pod żadnym pozorem żwirku, istnieję duża szansa że gad się go naje i w następnie zaczopuje co może doprowadzić do powolnej i bolesnej śmierci naszego gada, dodatkowo pomiędzy żwirkiem gromadzi się brud który ciężko jest usunąć.

Autor: Dawid Nowak – Instagram: bioworld_photo

Źródło zdjęcia: 
Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.