Piskorek półpręgowany

Piskorek półpręgowany – Pangio Kuhlii

Występowanie

W naturze występuje na terenie Borne, Sumatry, Singapuru, Malezji oraz Indii. Zasiedla wody wolno płynące, leśne strumienie, rzeczki z mulistym dnem, zacienione przez rosnące w pobliżu roślinności.

Akwarium

Piskorki w warunkach naturalnych widuje się w grupach, zatem i w akwarium należy je trzymać w grupce 6-8 osobników lub więcej. Minimalna długość akwarium dla takiej grupy ryb to 60-80 cm. W handlu można spotkać osobniki albinotyczne oraz dziko ubarwione. Wystrój zbiornika powinien odzwierciedlać siedlisko leśnego strumienia. Piaszczyste dno, na nim warstwa liści zapewniająca dodatkowe schronienie Piskorkom, oświetlenie raczej rozproszone i nie zbyty intensywne, kilka korzeni i gałęzi. Można także obsadzić akwarium gęsto roślinami, gdyż w nich piskorki także uwielbiają w nich przebywać. Bardzo chętnie zjadają pokarmy żywe i mrożone jak bezkręgowce wodne. Piskorki nadają się do akwarium towarzyskiego, nie są agresywne wobec innych ryb.

Parametry

  • Temperatura: 22 – 28 stopni Celsjusza
  • pH: 5,5 – 7,5
  • Twardość wody: 4 – 10

Rozmnażanie

Obie płcie dorastają do 10 cm długości, przy czym samiczki są okrąglejsze niż samice i niekiedy przez ich powłoki brzuszne można dojrzeć zieloną plamkę, która stanowi jajnik zawierający dojrzałą ikrę. Z kolei samce mają pogrubiony pierwszy promień płetw piersiowych. Piskorki sporadycznie rozmnażają się w akwarium. Samiec ugania się za samicą, owija się wokół niej, w efekcie samica składa od 500 -700 jaj zielonego kolory, które przykleja się do liści roślin.

Źródło zdjęć:
Ryby Akwariowe
blog tetra net
cenneo
Fresh N Marine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.