Pekolcja Pręgowana

Pekolcja Pręgowana – Peckoltia vittata

Występowanie 🗾
W naturze zasiedla dorzecza rzek Amazonki, Xingu, Madeiry i Tapajos w Brazylii oraz Guaviare w Kolumbii. Zajmuje wartko płynące rzeki, strumienie i rzeki, zwykle o podłożu skalistym, żwirowym lub piaszczystym.

Parametry 📚
– Temperatura: 23-30 stopni Celsjusza
– pH: 5-7,5
– Twardość wody: 1-20

Akwarium 🐠
Pekolcje są towarzyskie, należy je hodować przynajmniej w grupach o liczebności 5-6 osobników. Dla takiej grupki potrzeba akwarium o minimalnej długości 80-100cm. Te bardzo atrakcyjne wizualnie zbrojniki nie są efektywnymi tępicielami glonów, ale nie niszczą też roślin, dlatego nadają się jako urozmaicenie do zbiorników towarzyskich jak i roślinnych. Wystrój nie jest istotny, o ile znajdują się kryjówki wśród skał i korzeni. Akceptują każdy rodzaj pokarmu, wskazane jest urozmaicenie z większym udziałem pokarmu pochodzenia zwierzęcego typu larwy owadów, solowiec. W naturze są wszystkożerne, zjadają glony porastające powierzchnie pod wodą ale także szczątki roślin i zwierząt.

Rozmnażanie 🐟
Obie płcie dorastają do 10cm długości. Odróżnienie jest proste, ponieważ na ciele samca wyrastają ościste wyrostki, których nie ma samica. Tarło odbywa się w warunkach akwariowych niezbyt często ale jest możliwe. Samica składa 15-20 dużych jaj, które samiec obejmuje opieką.

Źródło zdjęć: imgED thinkfish.co.uk aquaticrepublic.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.