Otosek przyujściowy

Otosek przyujściowy – Macrotocinclus affinis

Występowanie 🗾

Zasiedla okolice Rio De Janeiro w Brazylii. Zamieszkuje wody płynące, takie jak strumienie, niewielkie rzeczki, zwykle z piaszczystym dnem i w pobliżu roślinności.

Parametry 📚

  • Temperatura: 22-28 stopni Celsjusza
  • pH: 6-8
  • Twardość wody: 5-19

Akwarium 🐠

Otoski są bardzo popularne w akwariach roślinnych, w których pełnią ważną funkcję czyścicieli roślin wyższych z porastających je glonów, niepożądanych w tego typu zbiornikach. Są to ryby towarzyskie i należy hodować przynajmniej 6 osobników. Otoski muszą mieć zapewnione kryjówki, gdyż są skryte i nieśmiałe. W warunkach naturalnych odżywiają się niemal nieustannie, więc i w akwarium poza glonami powinny być dodatkowo karmione pokarmami na bazie roślin. Ze względu na delikatną naturę nie nadają się do akwarium towarzyskiego z rybami znacznie od nich większymi lub nadmienię energicznymi. Minimalna długość zbiornika powinna wynosić 50 cm.

Rozmnażanie 🐟

Samice są większe od samców i osiągają długość 4,5 cm. Samce osiągają długość 4 cm. Otoskie w akwariach rozmnażają się rzadko, jednak jest to możliwe. Tarło przebiega podobnie jak u kiryskowatych. Rozpoczyna się pogonią samców za samicą, następnie składa ono ziarno ikry, które trzyma w kieszeni utworzonej ze złożonych płetw brzusznych. Kolejnym etapem jest przyklejenie ikry w uprzednio przygotowanym i oczyszczonym przez samicę miejscu.

Źródło zdjęć: Rośliny akwariowe Aquainfo Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.