Otosek przyujściowy
Otosek przyujściowy – Macrotocinclus affinis
Występowanie
Zasiedla okolice Rio De Janeiro w Brazylii. Zamieszkuje wody płynące, takie jak strumienie, niewielkie rzeczki, zwykle z piaszczystym dnem i w pobliżu roślinności.
Parametry
- Temperatura: 22-28 stopni Celsjusza
- pH: 6-8
- Twardość wody: 5-19
Akwarium
Otoski są bardzo popularne w akwariach roślinnych, w których pełnią ważną funkcję czyścicieli roślin wyższych z porastających je glonów, niepożądanych w tego typu zbiornikach. Są to ryby towarzyskie i należy hodować przynajmniej 6 osobników. Otoski muszą mieć zapewnione kryjówki, gdyż są skryte i nieśmiałe. W warunkach naturalnych odżywiają się niemal nieustannie, więc i w akwarium poza glonami powinny być dodatkowo karmione pokarmami na bazie roślin. Ze względu na delikatną naturę nie nadają się do akwarium towarzyskiego z rybami znacznie od nich większymi lub nadmienię energicznymi. Minimalna długość zbiornika powinna wynosić 50 cm.
Rozmnażanie
Samice są większe od samców i osiągają długość 4,5 cm. Samce osiągają długość 4 cm. Otoskie w akwariach rozmnażają się rzadko, jednak jest to możliwe. Tarło przebiega podobnie jak u kiryskowatych. Rozpoczyna się pogonią samców za samicą, następnie składa ono ziarno ikry, które trzyma w kieszeni utworzonej ze złożonych płetw brzusznych. Kolejnym etapem jest przyklejenie ikry w uprzednio przygotowanym i oczyszczonym przez samicę miejscu.
Źródło zdjęć: Rośliny akwariowe Aquainfo Instagram