Mułojad – Acanthopsis Choirorhynchus

Mułojad

Mułojad – Acanthopsis Choirorhynchus

Występowanie

W naturze występuje na terenie dorzecza rzek takich jak Mekong, Chao Phrata na terenie Mjanmy, Indii, Wietnamu, Malezji, Indonezji, Borneo, Sumatry i Jawy. Zasiedla głównie wody płynące ale także okresowo zalane w porze deszczowej tereny leśne.

Mułojad

Akwarium

W warunkach naturalnych mułojady nie tworzą ścisłych grup, żyją raczej w luźnych skupieniach lub pojedynczo, dlatego i w akwarium można trzymać je samotnie albo w większej grupie. Prowadzą denny tryb życia, przy czym zwykle tkwią zagrzebane w podłożu, z którego wystają jedynie ich oczy. Nie są agresywne, nadają się do akwarium towarzyskiego. Mogą wykopywać słabiej ukorzenione rośliny. Wystrój zbiornika nie ma większego znaczenia, jeśli tylko ryby mają zapewnione kilka kryjówek oraz możliwość zakopania się w miękkim podłożu. Akceptują każdy rodzaj tonącego pokarmu, lecz najbardziej wskazane są mrożone bezkręgowce.

Parametry

  • Temperatura: 16-24 stopni Celsjusza
  • pH: 6-8
  • Twardość wody: 5-20

Rozmnażanie

Obie płcie dorastają do 20cm długości, samice są nieco grubsze i masywniejsze od samców, osobniki męskie mają z kolei pogrubiony pierwszy promień płetw piersiowych. Nie ma informacji na temat udanego rozrodu tego gatunku w warunkach akwariowych.

Źródło zdjęć:
Ryby Akwariowe
blog tetra net
cenneo
Fresh N Marine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.