Molinezja Ostrousta

Molinezja Ostrousta – Poecilia Sphenops

Występowanie 🗾
Występuje na obszarze od Meksyku po Kolumbie. Istnieją także oddzielne populacje na Karaibach. Zasiedla słodkie i słonawe wody stojące, także zanieczyszczone.

Parametry 📚
– Temperatura: 20-28
– pH: 7,5-8,2
– Twardość wody: 11-30

Akwarium 🐠
Z podstawowej, dziko ubarwionej molinezji wyhodowano wiele form barwnych, z których największa popularnością zdobyła molinezja czarna. Możliwe że jest to krzyżówka kilku gatunków ryb piękniczkowatych. Molinezje wymagają akwarium o długości przynajmniej 60 cm, gęsto zarośniętego ale z miejscem umożliwiającym swobodne pływanie. Ryby te nie są agresywne za to bardzo skutecznie czyszczą zbiornik z glonów. Najlepiej funkcjonują w akwarium towarzyskim, zwłaszcza w grupie z przewagą samic. Zaleca się dodać do wody odrobinę soli. Molinezje akceptują każdy rodzaj pokarmu o odpowiedniej dla nich wielkości, przy czym wskazany jest dodatek pokarmów pochodzenia roślinnego.

Rozmnażanie 🐟
Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony poprzez występujące u samców gonopodium. Samice są większe i grubsze od samców, osiągają 12 cm. Samce osiągają długość 7 cm. Po zaplemnieniu samica może przechowywać nasienie i wykorzystać je do zapłodnienia przy tworzeniu kolejnych miotów. Ciąża trwa od 30 do 40 dni i kończy się narodzinami od 30 do 150 młodych. Wśród ryb obserwuje się kanibalizm dlatego pod koniec ciąży warto przenieść samice do oddzielnego zbiornika lub zapewnić młodym kryjówki.


Źródło zdjęć:ryby akwariowewikipediapintrest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.