Leczenie Ryb Akwariowych

Każdy z nas kiedyś brał się za leczenie chorego członka obsady waszego akwarium 🐳 Na każdym leku mamy dostępne dwie opcje leczenie – Kąpiel długotrwałą oraz krótkotrwałą🧪 Czym się różnią? Jak powinny wyglądać? O tym w dzisiejszym artykule!

Kąpiel Długotrwała 📆

Powinna być dokonywana w słabym roztworze środka leczniczego, może trwać nawet do kilku tygodni. Należy też wiedzieć że czasami po stwierdzeniu groźnej choroby tylko u jednej ryby kąpieli trzeba poddać całość obsady. Kurację w akwarium ogólnym utrudniają dekoracje ponieważ mogą pochłaniać substancje chemiczne, a tym samym osłabiać ich działanie terapeutyczne. W żadnym wypadku nie wolno przerybiać takiego akwarium, ponadto ryby w nim należy karmić bardzo oszczędnie wysokiej jakości karmą. Zbyt duża ilość produktów przemiany materii zmniejsza działanie terapeutyków.

Kąpiele Krótkotrwałe ⏰

W tych zabiegach stosuje się o wile wyższe stężenie leków i zazwyczaj trwają one od kilku minut do kilku godzin przez kolejne dni aż do całkowitego wyzdrowienia ryb. Przeprowadza się je w mniejszych zbiornikach zaopatrzonych w świeżą i odstaną wodę o parametrach fizykochemicznych odpowiadających danemu gatunkowi ryb. Zazwyczaj do tego celu stosuje się małe akwaria o pojemności 5/10l lub zwykłe wiadra który powinny być zaopatrzone w grzałkę i oraz napowietrzacz. Potrzebny będzie również drugi zbiornik w którym ryby będą przebywać po skończonej kąpieli.

Foto: Betta Source

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.