Krewetkarium w pigułce

Podstawy Zakładania Krewetkarium

Podstawy zakładania zbiornika z krewetkami oraz podstawowe informacje o ich hodowli. 

Dobór Akwarium

Akwaria robione typowo pod hodowlę krewetek, to coraz częstszy wybór w naszych domach. Kostki z dużą ilością roślin i dużym stadkiem kolorowych skorupiaków wyglądają pięknie, a obserwacja życia naszych podopiecznych zapewnia dużo satysfakcji. Jakie akwarium wybrać? Jaki sprzęt? Co warto wiedzieć, żeby nasze krewetki miały się dobrze? Jakie krewetki wybrać na początek? To wszystko postaram się dziś wyjaśnić w prosty i zrozumiały sposób. Zacznijmy od akwarium. Krewetki można trzymać w akwarium towarzyskim, jednak sporo osób decyduje się na osobne zbiorniki dedykowane wyłącznie dla nich, by w pełni się cieszyć ich pięknem. Akwarium dla krewetek nie musi być duże. Dla optymalnych warunków hodowli, uwzględniając trudność prowadzenia akwarium, proponowałbym wielkość od 25-30l. 

Filtracja

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia akwarium jest filtr. Dość popularne i proste w użytkowaniu filtry gąbkowe są najczęściej stosowane w krewetkarium. Najczęściej wybierane są modele z serii U-JET lub E-JET zasilane powietrzem z pompek czy głowicą innych filtrów jak np. Pat Mini. Filtry kaskadowe czy zewnętrzne też są dobrym wyborem, jednak musimy pamiętać, że do wlotu filtra mogą dostać się krewetki. Warto więc zaopatrzyć wlot filtra w prefiltr, na którym krewetki chętnie będą siedzieć wybierając resztki. 

Temperatura

Krewetki nie potrzebują wysokich temperatur, można zatem z powodzeniem trzymać je w temperaturze pokojowej bez dodatkowej grzałki. 

Oświetlenie

Kwestia oświetlenia powinna być dopasowana do typu obecnej w akwarium roślinności. 

Podłoże i obsada roślinna

Rodzaj podłoża jest o tyle istotny, że w przypadku niektórych odmian krewetek będzie pomagać w utrzymaniu stabilnych, kluczowych dla zdrowia parametrów wody. W przypadku krewetek neocaridina sprawa jest prosta, bo podłoże nie musi być aktywne, wystarczające będzie jałowe, nie zmieniające parametrów wody. Dla krewetek caridina sprawa się troszkę komplikuje, ponieważ mają one mniejszą tolerancję na wahania parametrów. W utrzymaniu stabilnych warunków pomoże wybór podłoża aktywnego w akwarium oraz zastosowanie wody RO z odpowiednim mineralizatorem. Kwestia roślinności zależy od indywidualnych upodobań i jestem daleki od sugerowania określonych zestawów roślin. W swoich krewetakriach posiadam rożne odmiany mchów, bucephalandry i anubiasów.

Skoro mamy już wszystko, czas na zalanie akwarium! Po ułożeniu aranżacji posadzeniu roślin i wlaniu wody czas na przygotowanie warunków dla krewetek. Na początku po dodaniu bakterii do wody żeby biologia w akwarium zaczęła działać powinniśmy przemyśleć, czego nasze krewetki będą potrzebować. Zaopatrzmy się w odpowiednie preparaty takie jak bakterie, dodatkowe suplementy które np. wspomagają wylinkę. Garbniki są mile widziane w postaci szyszek olchy czy suszonych liści ketapangu wrzuconych do akwarium. 

Żywienie

Dieta naszych skorupiaków powinna być zróżnicowana i zaspokajać ich potrzeby na rożne składniki odżywcze. Jest wiele pokarmów gotowych w postaci peletu, tonących tabletek czy naturalnych pokarmów takich jak pokrzywa czy jarmuż. Pamiętajmy jednak, że krewetkom nie powinniśmy dawać owoców czy pokarmów z dużą ilością cukru. Czas na najprzyjemniejszą rzeczy czyli kupno naszych pierwszych krewetek. Możemy wybrać z dwóch grup krewetek czyli neocaridina (prostsze w hodowli) i caridina (bardziej wymagające). Kolory i ich nasycenie oraz wzory zapierają dech w piersi i czasem ciężko jest się zdecydować. Pamiętajmy żeby wybierać krewetki od dobrych hodowców, co pozwoli nam być spokojnymi o ich kondycję, zdrowie i kolory. Neocaridina Red Cherry , Blue Velvet czy Orange to chyba najczęściej wybierane krewetki ozdobne z grupy neocaridina. Z caridin mamy takie jak Crystal Red , Black , Blue Bolt. Nazw jest sporo i każdy tak właściwie może znaleźć coś dla siebie. A w sporej ilości przypadków akwaryści kupują całe regały i stawiają parę małych akwarii, żeby trzymać o wiele więcej różnych krewetek. Podsumowując, krewetki w akwarium to bardzo ciekawe stworzenia do obserwacji oraz nadające uroku naszym mieszkaniom. A przy dobrym przygotowaniu się do ich hodowli, możemy się cieszyć w prosty sposób naszymi robaczkami. 

Autor: Filip Mróz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.