Kolcobrzuch Zielony

Kolcobrzuch Zielony – Tetraodon fluviatilis

Występowanie 🗾
Występuje na terenie Indii, Sri Lanki, Bangladeszu, Mjanma, Borneo. Zasiedla słodkie i słonawe wody płynące i stojące, głownie wolno płynące rzeczki i strumienie, ujście rzek, rozlewiska.

Parametry 📚
✅ Temperatura: 24-28 stopni Celniejsza,
✅ pH: 7,8-9
✅ Twardość wody: 10-30 n

Akwarium 🐟
Kolcobrzuchy są wobec siebie agresywne i napastliwe, dlatego nie należy trzymać w jednym akwarium więcej niż jednego osobnika. Dorastają do 17 cm długości. Minimalna długość akwarium dla jednej ryby tego gatunku wynosi 120 cm. Kolcobrzuchy nie nadają się także do akwarium towarzyskiego ponieważ lubią nękać inne ryby i obgryzać im płetwy. Do dobrego samopoczucia wymaga lekkiego zasolenia wody 1,005-1,010 g/cm3. Niestety takie zasolenie wklucza większość roślin słodkowodnych. Wystrój akwarium powinien uwzględnić piaszczyste dno oraz kilka skał, które stworzą kryjówki. Kolcobrzuchy należy karmić ślimakami, ewentualnie częściami krabów i raków. Należy pamiętać że jest to ryba silnie toksyczna i jego spożycie grozi śmiercią.

Rozmnażanie 🐠
Co do rozmnażania nie wiadomo jak odróżnić płeć kolcobrzuchów. Jest bardzo niewiele doniesień na temat udanego rozrodu tego gatunku w warunkach akwariowych. Prawdopodobnie samica składa ikrę na płaskim kamieniu, a następnie przekazuje ją pod opiekę samcowi. W warunkach naturalnych widuje się dorosłe ryby roztaczające opiekę nad pływającym wylęgiem.Źródło zdjęcia:pinterestInstagramGoogleRybyakwariowe.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.