Kolcobrzuch Karłowaty – Carinotetraodon Travancoricus

Kolcobrzuch Karłowaty – Carinotetraodon Travancoricus

Jako że ryba ta cieszy się ostatnio coraz większym zainteresowaniem ze względu na swoją dietę w skład której wchodzą ślimaki noszące miano akwarystycznej plagi. Przedstawiam wam wiedze potrzebną do trzymania oto tej ryby w waszych akwariach.

Informacje Ogólne

  • Rodzina: rozdymkoksztaltne, rozdymkowate;
  • Wielkość: do 3,5 cm
  • Występowanie: Azja
  • Wielkość akwarium: od 12l ( o tym nieco później)
  • Twardość: 5-16 dH
  • pH: 7,0-7,8
  • Temperatura: 24-29°

Dymorfizm Płciowy

Dorosłe samce mają ciemną pręgę pod brzuchem oraz na boku ciała która wchodzi na płetwę ogonową i sięga do jej końca. Za oczami posiadają cienkie białe linie które wyglądają jak zmarszczki. Samice na boku ciała tam gdzie samce mają ciemny pasek, posiadają także ciemne plamki.

Woda

W kwestiach odpowiedniej wody dla owych ryb rozchodzą się największe problemy i kłótnie. Mianowicie wiele osób mylnie odczytuje informacje na ich temat podpinając je pod kolcobrzuchy zielone które wymagają słonawej wody.
Kolcobrzuchy Karłowate są to ryby słodkowodne i zasolenie temu gatunkowi nie jest potrzebne.
Warto pamiętać też że są to ryby które potrzebują niskich stężeń azotu w akwarium.

Akwarium

No i tutaj zaczyna się cała zabawa w której potrzeba wiele wiedzy. Mianowicie część źródeł podaje iż 12-15l dla jednego lub dwóch będzie odpowiednie. Inne źródła za to podają że dla jednego kolcobrzucha potrzeba 20l, a dla parki już 30l.
Zapewne wiele osób zacznie się śmiać bo po co tak małej rybie tyle miejsca, wbrew pozorom są to ryby które nie siedzą w miejscu, ciągle eksplorują nasze akwarium, ciągle są w ruchu.
Nie raz się podaje że dla 4 szt wystarczy zbiornik o pojemności 50 litrów. Niestety tutaj podane dane są błędne. Przyjmując założenie że dla jednej ryby wystarczy 15l, po dodaniu elementów aranżacji w postaci korzeni, skał, woda która zostanie powiedzmy ” wolna ” będzie wynosiła około 5 litrów. Więc najlepsza opcja moim zdaniem to około 20 litrów na 1 rybę. Dla tego gatunku nie najważniejsze będą groty, łupiny kokosa czy inne kryjówki, a mech, będzie on symulował naturalnie występujące glony nitkowate. Jakieś zakamarki nie zaszkodzą ale najważniejszy jest mech.

Zachowanie

Tutaj mamy dwie opinie przeciwne sobie.
Pierwsza jest to że są bardzo agresywne, jest to prawda. Zwłaszcza samce przed ikra są agresywne i terytorialne, tutaj też powierzchnia akwarium dużo zmienia. Mając akwarium 60l, a w nim 10 sztuk nie ma co się dziwić że z czasem zacznie narastać agresja w stadzie. W odpowiednio dużym zbiorniku, dużą ilość ryb będzie pływać bardzo spokojnie, nie walcząc o terytorium.

O samej rybie

Nie ukrywajmy jest to uśmiechnięty morderca.
A tak naprawdę, są to bardzo ciekawskie ryby które będą chętnie pływały po akwarium dzięki czemu wszędzie będzie ich pełno (najchętniej zwiedzają gąszcze roślin). Można u nich także zaobserwować oczy jak u kameleona czyli mogą obracać się dookoła i nie zależnie od siebie. Posiadają błonę powiekową dzięki czemu mrugają.
Ich cechą szczególną jest to że potrafią nabierać wody lub powietrza aby zwiększyć swoją objętość, lecz robią to jedynie w sytuacji zagrożenia.

Obsada

Tutaj jest mały problem, zwykle zaleca się trzymać je w akwarium jedno gatunkowym. Odradza się trzymanie ich z rybami o dużych weloniastych płetwach ponieważ mogą być podgryzanie, z głodu czy to dlatego że ryby starają się im podebrać ślimaka. Nie powinno się ich łączyć również z innymi gatunkami kolcobrzuchów.
Również należy mieć na uwadze że nie są to świetni pływacy dlatego też nie powinno być w akwarium wiele szybkich ryb które skutecznie utrudnią im pobieranie pokarmu. Krewetki też nie będą też dobrym pomysłem ponieważ z czasem mogą stać się zwyczajnym pokarmem.

Dieta

Na wstępie zaznaczę że wszelakie tabletki, płatki czy inne wymysły nie są dla nich, spojrzą na to jak na śmieci.
Ryby te chętnie jedzą żywy pokarm bądź mrożony (tu też nie zawsze). Najchętniej zajadają się ślimakami lecz o dość słabej skorupie i o nie dużych rozmiarach że względu na rozmiar samej ryby. Najlepiej spiszą się zatoczki czy małe rozdętki. Aczkolwiek i młodym świderkiem mogą się zainteresować. Ślimaki są wymagane w diecie. To na ich skorupach ryby ścierają swoje stale rosnące zęby, bez tego może z czasem dojść do zblokowania.

Rozmnażanie

Tarło u tego gatunku przebiega dość ciekawie, ryby te wycierają się w mchu który robi za glony nitkowate. ,,W czasie zalotów samiec potrafi samice gonić a nawet uciekają się do gryzienia. Udana pogoń zazwyczaj kończy się zapędzeniem samicy między rośliny gdzie gdzie spotykają się na kilka sekund. Samica uwalnia jaja które jednocześnie są zapładniane przez samca. Niemal przezroczyste jaja są małe około 1mm średnicy, nie przyklejają się i po prostu rozwijają się gdzie upadną. Ikra może być pozostawiona pod opieką samca jednak po wykluciu mogą być przez niego zjedzone.”

Spostrzeżenia z doświadczenia

Na podstawie kilku miesięcznych obserwacji miałem okazję zobaczyć ich różne zachowania. Nie raz ganiały się gdy któryś wtargnął na teren innego, ale także potrafiły pływać razem. Nie widziałem u pozostałej obsady jakichkolwiek znamion okaleczeń od kolcobrzuchów (lecz tutaj warto wspomnieć że karmię głównie żywym bądź mrożonym pokarmem).
Jeśli chodzi o karmienie wymaga często mocnego rozproszenia pokarmu z racji iż nie są tak szybkie jak neony oraz nie jedzą odrazy a zwykle się czają na pokarm. Mimo swojej wielkości i zazwyczaj ogromnego buszu w akwarium udaje mi się co jakiś czas je spotkać. Również mogę powiedzieć że są to łakome ryby, miałem delikatną plagę ślimaków, 3 sztuki uporały się z wytępieniem całej populacji ślimaków w 72l w czasie 3dni.
Świetnie ogląda się ich karmienie. Podczas jedzenia nadymają swoje brzuchy aby więcej zmieścić ( bardziej widoczne u większych kuzynów). Oczywiście mowa o nadymaniu ich przed pobraniem pokarmu .

Podsumowanie

Ryby bardzo ciekawe do obserwacji. Jeśli chodzi o właściwości ślimakobójcze moim zdaniem bocje przy nich wymiękają. Należy pamiętać że nie jest to pułapka na ślimaki, a żywa ryba która ma określone wymagania i wbrew pozorom potrzebuje dużo miejsca. Jest dość wymagająca chociażby pod względem karmienia. Tutaj należy pamiętać że ślimaki w akwarium szybko się skończą, a podawać je będzie trzeba wciąż.

Autor: Wiktor Wiacek


Źródła zdjęć: akwa-mania.mud.pl; AquaSnack; Rybyakwariowe.eu; Biotope Aquarium Project; Roslinyakwariowe.pl; Wholesale Tropical

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.