Braki u roślin akwariowych

Kiedy roślina jest głodna?

Kiedy roślina jest głodna?

W początkowym okresie, kiedy wprowadzone do nowo założonego zbiornika rośliny zaczynają się dopiero aklimatyzować, nawozów się nie stosuje. Po tygodniu lub dwóch można podawac początkowe dawki nawozów takich jak potas który jest jednym z nielicznych składników odżywczych prawie niewystępujących w wodzie kranowej. Ma on wszakże decydujące znaczenie dla gospodarki elektrolitycznej roślin. Aktywizuje w komórkach enzymy, czyli specjalne białka, regulujące wszelakie procesy życiowe.

Potas należy do niezbędnych dla życia roślin makroelementów czyli składników odżywczych, na które jest duże zapotrzebowanie, a do których należą również azot i fosfor oraz wapń, siarka i magnez. W typowo amatorskim akwarium powinno się unikać mieszanek nawozowych zawierających duże ilości fosforu czy azotu. Oba te pierwiastki w postaci związków mineralnych występują z reguły obficie w typowych akwariach z rybami i ślimakami. Niedobór różnych makroelementów widać najczęściej po przyhamowaniu tempa wzrostu roślin i po żółknących brzegach i końcach ich liści.

Z kolei pierwiastki śladowe takie jak żelazo, miedź, mangan, cynk, molibden i inne, jakkkolwiek przyswajane przez rośliny w minimalnych ilościach stanowią rodzaj koniecznych aktywizatorów, również stymulujących do działania enzymy odpowiedzialne za regulowanie procesów życiowych wszystkich roślin. Mówiąc w skrócie, bez obecności pierwiastków śladowych rośliny przestają rosnać.

Szczególną uwagę należy zwrócić tu na żelazo, którego wyraźny deficyt odczuwa się w wodzie kranowej. Powinno być ono regularnie uzupełniane. Trzeba jednak uważnie przeczytać informację na temat specyfiku który zmierzamy stosować, gdyż żelazo musi występować w takiej postaci która jest łatwo przyswajalna przez rośliny wodne.

Często występującą chorobą naszych zielonych podopiecznych, która pojawia się w sytuacji niedoboru mikro i makroelementów jest chloroza. Polega ona na niemożności wykształcenia zielonego barwnika, chlorofilu i ogólnym niedorozwoju tkanek.

Częste objawy pierwiastków:

  • Potas(K); Azot(N); Żelazo(Fe); Siarka(S); Magnzez(Mg) – żółknięcie liści lub ich końcówek i brzegów, ogólny niedorozwój, przyhamowanie tempa wzrostu i możliwa chloroza

  • Fosfor(P); Magnez(Mg) – Gubienie liści

  • Wapń(Ca); Cynk(Zn) – Wyraźne zniekształcenie łodyg, liści lub całych roślin

  • Miedź(Cu) – Spiralne skręcenie liści, więdnięcie roślin

  • Mangan(Mn) – obumieranie blaszek liściowych

  • Molibden(Mo); Cynk(Zn) – żółte plamki na blaszkach liściowych

  • Cynk(Zn); Wandan(V) – Zahamowanie wzrosu

Kluczem do długofalowego sukcesu jest zrozumienie panujących w podwodnym świecie zależności i utrzymanie wewnętrznej harmonii w małym ekosystemie, jakim powinien być zbiornik. Aby zatem nasze akwarium rzeczywiście tętniło życiem podwodnego lasu, trawiastej równiny czy bujnego ogrodu, musimy dostarczyć odpowiednią ilość światła – przynajmniej 0,5 W na 1 l wody.

Podawanie samych nawozów, jeśli światła jest zbyt mało, nie ma większego sensu. Przynieść może natomiast sporo szkody. Otóż w mizernym oświetleniu rośliny wyższe nie będą w stanie absorbować najlepiej nawet dobranych pod względem proporcji składników odżywczych, natomiast za ich konsumpcję ochoczo zabiorą się glony, przyrastając w zastraszającym tempie. Glonom do życia potrzebna jest niewielka ilość światła.

Podstawowe systemy odżywiania roślin:

  • Specjalistyczne, długoterminowe substraty mineralne, sypane pod podłoże w zbiorniku, w trakcie zakładania akwarium
  • Tabletki, pałeczki, kapsułki nawozowe aplikowane w podłoże, punktowo, między korzenie roślin
  • Nawozy w płynie, dolewane do wody akwariowej i absorbowane przez liście roślin

Na początku sadzenia można pod korzenie lub kłącza roślin wsuwać specjalne aktywatory wzrostu, zawierające potrzebne makroelementy i optymalizujące aklimatyzowanie się w nowym gruncie.

Należy pamiętać o tym że oferowane mieszanki mineralne, występujące często w formie skoncentrowanego płynu, trzeba rozcieńczać w wodzie pobranej z akwarium lub destylowanej i dozować ściśle według wskazań podanych przez producenta. Nigdy nie wolno płynnego nawozu wlewać do chlorowanej wody kranowej. Ponadto powinno się stosować zasadę, im mniej roślin, tym mniej stosujemy nawozu. Lepiej też dokarmiać rośliny częściej, lecz mniejsza ilością minerałów niż rzadziej ale większą ilością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.