Karaś Ozdobny – Złota rybka

Karaś Ozdobny – złota rybka – Carassius auratus auratus

Występowanie 
W naturze występują na terenie Chin i Japonii. Obecnie gatunek ten został rozwleczony po całym świecie, w wielu siedliskach jest szkodliwy. Zamieszkuje wody płynące oraz stojące, sadzawki, nawet wody bardzo zanieczyszczone o niskiej zawartości tlenu albo słonawe.

Parametry 
– Temperatura: 4-21 stopni Celsjusza
– pH: 6-8
– Twardość wody: 5-19

Akwarium 
Karasie ozdobne wywodzą się od karasia chińskiego, z którego wyhodowano wiele odmian. Niektóre z nich nadają się do akwariów, inne bardziej do sadzawek i oczek wodnych, jednak wszystkie karasie to ryby towarzyskie i należy je trzymać w grupach liczących minimum 5 osobników. Dzika forma wyjściowa jest bardzo odporna i łatwo przystosowuje się do zróżnicowanych warunków środowiska, jednak odmiany akwariowe są wymagające i nie nadają się dla początkujących akwarystów. Dla grupy złotych rybek odmian akwariowych należy przeznaczyć zbiornik o długości przynajmniej 150cm, z bardzo wydajną filtracją. Bezwzględnie nie należy trzymać żadnych, również tego gatunku ryb w kulach, ponieważ może to mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia. Karasie pobierają każdy rodzaj pokarmu. W dobrych warunkach żyją kilkanaście lat.

Rozmnażanie 
Samice są większe i grubsze od samców. Samce w okresie godowym mają tzw. wysypkę tarłową na pokrywach skrzelowych, głowie i promieniach płetw piersiowych. Wielkość ryb dorosłych zależy od odmian i waha się w granicach 10 – 40 cm. Rozmnażają się łatwo, przy dobrej opiece kilka razy w ciągu roku, jednak natychmiast zjadają ikrę, jeśli się jej nie oddzieli. Ikra jest silni klejąca, ryby najchętniej zrzucają ją wśród roślin.

Źródło zdjęć:zoologiczny.expertpodwodne królestwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.