Gurami Mozaikowe

Gurami Mozaikowe – Trichopodus leerii

Występowanie 🗾
Występuje na terenie Borneo, Sumatry, Malezji i Tajlandii. Ponadto zawleczony do Kolumbii i Singapuru. W warunkach naturalnych ryba rzadka, zagrożona wyginięciem. Zasiedla wody wolno płynące i stojące, zwykle gęsto zarośnięte takie jak bagna, mokradła, stawy, strumienie.

Parametry 📚
– Temperatura: 24-30 stopni Celsjusza
– pH: 5,5-8
– Twardość wody: 2-30

Akwarium 🐠
Gurami mozaikowy jest jednym z najmniej agresywnych błędnikowców, nadaje się do akwarium towarzyskiego. Toleruje szeroki zakres zmienności parametrów wody, dlatego można go polecić także początkującym akwarystom. Nie pływa szybko, ale z racji swojej wielkości wymaga zbiornika o długości przynajmniej 120 cm. Najlepiej czuje się w towarzystwie 6-8 osobników swojego gatunku. Akceptuje każdy rodzaj pokarmu, w naturze jest wszystkożerna. Gurami mozaikowe dobrze czują się w akwarium z gęstą roślinnością, ale też i z miejscem do pływania. Korzystnie wpływa na nie dodatek liści na dnie, które imitują naturalne warunki występowania tego gatunku.

Rozmnażanie 🐟
Samce i samice są podobnej wielkości – 12cm. Jednak płetwy nieparzyste samców są wydłużone w porównaniu z owalnymi płetwami samic. Ponadto osobniki męskie są znacznie bardziej kolorowe. Gotowe do tarła samce budują na powierzchni wody pieniste gniazdo pod którym odbywa się składanie ikry. Ikra jest następnie pilnie strzeżona przez samce. Samica składa od 200 do 300 drobnych jaj.

Źródło zdjęć:rybyakwariowe.euAkwarystykaCoast Gem USA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.