Gupik Pawie Oczko

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata

Występowanie 🗾
Występuje na terenie Wenezueli, Barbados, Trynidad, Północnej części Brazylii i Gujany. Ponadto jego obecność notuje się w wielu miejscach poza pierwotnym występowaniem. Na przykład na terenie Afryki, Ameryki północnej gdzie został sprowadzony w charakterze niszczyciela law moskitów albo w Australii. Zasiedla różnorodne siedliska, od strumieni o szybszym nurcie po przez wolniej płynące rzeki i zarośnięte kanały, aż do wód stojących takich jak sadzawki i niewielkie jeziora. Gatunek toleruje również wody słonawe.

Parametry 📚
– Temperatura: 20-28 stopni Celsjusza
– pH: 6-8
– Twardość wody: 5-20

Akwarium 🐠
Gupiki należy trzymać w grupach, gdyż są to ryby towarzyskie. Minimalna długość akwarium dla grupy 6-8 osobników to 60 cm. Warto także zwrócić uwagę na czystość wody, odpowiednią filtracje biologiczną i mechaniczną ponieważ wbrew obiegowej opinii są to ryby delikatne. W niesprzyjających warunkach ich odporność obniża się, w następstwie czego zaczynają chorować. Są nieagresywne, bardzo towarzyskie, najlepiej trzymać je w grupach z przewagą samic. Gupik występuje w wielu ciekawych odmianach hodowlanych, między innymi dwumiecz, lira, płomyk, paletka. Dodatkowo wśród poszczególnych odmian wyróżnia się wiele form barwnych. Ryba akceptuje każdy rodzaj pokarmu, musi być jedynie dopasowany wielkością do otworu gębowego.

Rozmnażanie 🐟
Samice są większe, mnie kolorowe i grubsze od samców. Osiągają długość od 4 do 7 cm. Samce osiągają długość 2-3 cm. Samce łatwo odróżnić od samicy po tym że mają zaostrzone genopodium, czyli specjalnie przekształconą część płetwy odbytowej która służy rybom do zapłodnienia. Płetwa odbytowa samicy jest owalna, czasami w okolicy odbytu widoczna jest ciemna plama, tak zwana plamka ciążowa. Po okresie ciąży trwającym od 4 do 6 tygodni dochodzi do porodu w ilości od 20 do 40 młodych. Po jednorazowym zaplemieniu samica może przechowywać nasienie, a zatem kolejne mioty mogą się pojawiać nawet w sytuacji braku samca.

Źródło zdjęć:AquafoodThebrakishTankTreehuger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.