Paletka

Dyskowiec – Paletka – Symphysodon sp.

Występowanie 🗾

Zasiedla tereny dorzecza Amazonki na terenie Brazylii i Peru. Zostały także zawleczone do Surinamu i Gujany. Zamieszkuje wody wolno płynące lub stojące takie jak rozlewiska rzeczne, zalane tereny leśne, jeziorka i stawy leśne.

Parametry 📚

  • Temperatura: 26-30 stopni Celniejsza
  • pH: 4,2-6,2
  • Twardość wody 0-15 n

Akwarium 🐟

Paletek nie poleca się początkującym akwarystom ponieważ są delikatne i mają specyficzne wymagania względem parametrów wody oraz pokarmu. Pielęgnice z rodzaju Symphysodon obecne w akwariach pochodzą od kilku gatunków wyjściowych, wyhodowano ponad 100 odmian, niekiedy dostępne są także formy dzikie pochodzące z odłowu. Są to ryby żyjące w grupach, jednak można trzymać je także parami, w akwarium o długości minimalnej 120-150 cm i wysokości przynajmniej 50 cm. W akwarium z paletkami zaleca się podłoże piaszczyste, z którego ryby mogą ,,wydmuchiwać’’ cząstki pokarmu, jak czynią to w naturze. Pokarm powinien być możliwie zróżnicowany, zawierający zarówno składniki pochodzenia roślinnego jak i bezkręgowce. Wielu hodowców samodzielnie przyrządza dla swoich ryb mieszanki pokarmowe. Paletki mogą mieszkać w akwarium towarzyskim, gdyż nie wykazują agresji wobec innych gatunków ryb. Ryby te są wrażliwe na nagłe zmiany parametrów wody, wymagają dobrego natlenienia i filtracji.

Rozmnażanie 🐠

Rozróżnienie płci jest bardzo trudne. Ryby czyszczą wspólnie pionową powierzchnię, a następnie samica składa tam ikrę, którą samiec na bieżąco zapładnia. Oboje rodziców opiekuje się potomstwem, przy czym opieka posunięta jest tak dalece że dorosłe ryby wytwarzają specjalną śluzowata wydzielinę będącą pierwszym pokarmem wylęgu.

Źródło zdjęcia: Akwarium domowe Podwodne Królestwo kutnoakwarystyka.fora.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.