Drobnoustek Beckforda – nannostomus beckfordi

Drobnoustek Beckforda

Drobnoustek Beckforda – nannostomus beckfordi

Występowanie

Występuje na terenie dorzecza rzek takich jak Amazonka, Negro oraz Orinoko w Gujanie, Surinamie, Gujanie Francuskiej, Brazylii, Wenezueli. Zasiedla wody płynące i stojące, takie jak leniwe strumienie, rozlewiska, mokradła, gęsto zarośnięte roślinnością podwodną.

Drobnoustek Beckforda – nannostomus beckfordi

Akwarium

Drobnoustki są rybami ławicowymi, które trzymane pojedynczo lub parami stają się strachliwe. Dlatego w akwarium o minimalnej długości 60 cm można chować co najmniej 8-10 osobników tego gatunku. Jako ryby spokojne dobrze komponują się z innymi gatunkami o podobnych wymaganiach. Wyśmienicie pasują do akwariów typowo roślinnych. Akceptują każdy rodzaj pokarmu, jednak najbardziej wskazane jest karmienie zooplanktonem, larwami solowca i innymi drobnymi bezkręgowcami z niewielkim uzupełnieniem o gotowe karmy suche. Należy pamiętać że drobnoustki mają niewielkie otwory gębowe, zatem każdy podawany im pokarm powinien być odpowiednio dopasowany rozmiarowo.

Parametry

  • Temperatura: 21-27 stopni Celsjusza
  • pH: 5-8
  • Twardość wody: 5-19

Rozmnażanie

Samce są nieco większe oraz bardziej kolorowe od samic, osiągają 5,5 cm długości, a samice 4 cm. Tarło przebiega wśród roślinności wodnej, do której przyklejona jest ikra. Osobniki dorosłe nie opiekują się potomstwem, a nawet usiłują zjadać ikrę, dlatego też najlepsze rezultaty uzyskuje się przeprowadzając tarło w specjalnie przygotowanym oddzielnym zbiorniku.
Jeżeli podoba ci się ta seria zostaw Like oraz komentarz

Źródło zdjęć:
rybyakwariowe.eu
Akwarystyka
Coast Gem USA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.