Danio szmaragdowy – Danio erythromicron

Danio szmaragdowy

Danio szmaragdowy – Danio erythromicron

Występowanie

Występuje na terenie jeziora Inle – Mjanma w Azji. Zasiedla gównie strefy przyboczne, płytkie strefy jeziora, gęsto zarośnięte roślinnością.

Danio szmaragdowy

Akwarium

Gatunek bardzo płochliwy, wymaga warunków możliwie najbardziej zbliżonych do naturalnych czyli wielu kryjówek w roślinach. Dla stadka ryb liczącego od 8 do 10 osobników należy zapewnić akwarium o minimalnej długości 60 cm. Należy pamiętać także że rybom tym należy zapewnić stabilne warunki fizykochemiczne wody oraz niezbyt intensywny prąd. Akceptują drobne pokarmy, przy czym znacznie chętniej zjada żywe niż suche. Nie interesuje się pożywieniem leżącym na dnie, dlatego warto karmić go niewielkimi porcjami, za to częściej. W akwarium można łączyć ten gatunek z innymi niewielkimi rybami przy czym niewskazane jest Danio perłowe z którym może się krzyżować.

Parametry

  • Temperatura: 21-25 stopni Celsjusza
  • pH: 7,5-8
  • Twardość wody: 10-25 n

Rozmnażanie

Akwarium tarliskowe powinno być zacienione, na dnie należy umieścić siatkę, by jaja mogły znaleźć się poza zasięgiem dorosłych osobników. Warto jest wyposażyć zbiornik w dużą ilość drobnolistnych roślin lub mech. Parę osobników najpierw obficie karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami, a potem przenosimy je do przygotowanego akwarium. Tarło odbywa się następnego dnia rano. Z kolei wylęg następuje po około 72 godzinach od pojawienia się jajeczek. Młode zaczynają pływać po następnych 3-4 dniach. Na początku karmimy je mikro pokarmami lub planktonem, potem wprowadzamy drobne pokarmy.

Źródło zdjęć:
pinterest
Instagram
Google
Rybyakwariowe.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.