Co warto wiedzieć przed kupnem bojownika?

Co warto wiedzieć przed kupnem bojownika?

Zanim zdecydujesz się na kupno bojownika upewnij się, że dysponujesz wystarczającą ilością czasu żeby zapewnić rybie odpowiednią opiekę. Bojownik będzie od ciebie wymagał karmienia przynajmniej dwa razy dziennie, cotygodniowych podmian wody oraz przynajmniej jednego treningu w ciągu dnia.

Akwarium

Nie daj się zwieść zdjęciom przedstawiającym bojowniki w fantazyjnych „słoikach” z kolorowym żwirkiem i sztucznymi krzaczkami. Akwarium powinno być przede wszystkim bezpiecznym domem dla twojego pupila, a nie wyszukaną dekoracją. Pojemność zbiornika dla jednego osobnika nie powinna być mniejsza niż 20/25l.

Filtracja i Ogrzewanie

Absolutną koniecznością jest grzałka. Będzie odpowiadała za utrzymanie temperatury wody między 27-28 stopni. Obowiązkowa jest także pokrywa, która umożliwi bojownikowi pobieranie tlenu znad tafli wody bez narażenia go na przeziębienie labiryntu. Zapobiega także sytuacjom kiedy to bojownik może wyskoczyć poza akwarium
Filtr jest niezbędny w akwarium z bojownikiem. Oprócz tego, że natlenia wodę, odgrywa również kluczową rolę w utrzymaniu higieny zbiornika. Dzięki pożytecznym bakteriom, które osiedlają się w jego mediach biologia w akwarium pracuje na odpowiednim poziomie.
Do akwarium z bojownikiem najlepiej nada się filtr z deszczownicą, która ustawiona odpowiednio pozwoli wodzie przepływać w delikatny, nie robiący efektu “pralki” sposób.

Aranżacja

Wystrój akwarium to indywidualna sprawa każdego akwarysty, jednak dobrze wybrać takie dekoracje i rośliny, które będą dla bojownika bezpieczne. Ryby te (zwłaszcza odmiana długopłetwa) uwielbiają się wylegiwać. Dobrze jest wyposażyć zbiornik w podłoże bez ostrych krawędzi takie jak.: żwirek kwarcowy, piasek czy specjalistyczne podłoże aktywne. Skałki i kamienie nie zmieniające parametrów wody, takie jak.: dragonstone, lava rock, korzenie. Konieczne są także rośliny pływające, które ograniczą nieco moc oświetlenia, jak również będą wspaniałym fundamentem pod budowę gniazda.

Woda w Akwarium

Do pełni szczęścia waszym bojownikom będą potrzebne produkty, które dostarczą związków humusowych zakwaszających wodę. Są to między innymi: liście migdałecznika morskiego na których bojowniki wprost uwielbiają odpoczywać, czy szyszki olchy.

Jeśli po lekturze tego artykułu nadal uważasz, że bojownik to odpowiednie zwierzę dla ciebie nie pozostaje nic innego, jak przygotować akwarium i udać się na poszukiwania wymarzonego pupila.

Autor: Klaudia Baran – Instagram @bruce.wayne.bettas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.