Buszowiec Ansorga

Buszowiec Ansorga – Microctenopoma Ansorgii

Występowanie 🗾
W naturalnym środowisku występuje w dorzeczu rzeki Kongo ale także na Madagaskarze. Zasiedla głównie wody stojące gęsto zarośnięte.

Parametry 📚
– Temperatura 20-27 stopni Celsjusza,
– pH 5,5-7,5
– Twardość wody 5-20

Akwarium 🐠
Buszowiec Ansorga pod względem zachowania przypomina buszowca ostropyskiego ale jest od niego dużo mniejszy. Grupę około 6-8 osobników można trzymać już w akwarium o długości 80-100 cm, pod warunkiem zapewnienia im dobrych kryjówek. Buszowce te nie nadają się do akwariów towarzyskich, ponieważ są powolne i dość łatwo się stresują przez co mogą mieć problemy z pobieraniem pokarmu. W akwarium jednogatunkowym przeznaczonym właśnie dla nich należy im zapewnić piaszczyste dno oraz rośliny pływające ponieważ nie przepadają one za zbyt mocnym oświetleniem i preferują półmrok. Konieczne jest także przykrycie akwarium ponieważ ryby te bardzo często skaczą. Akceptują każdy rodzaj pokarmu lecz z trudem udaje im się przyzwyczaić do suchego.

Rozmnażanie 🐟
Samce osiągają długość 8 cm, a samice 7 cm. Samce dodatkowo mają białe obwódki wokół płetw nieparzystych. Rozmnożenie tego gatunku w warunkach akwariowych jest bardzo trudne. Samiec buduje pieniste gniazdo, pod którym odbywa się składanie ikry. Prawdopodobnie po okresie godowym samiec opiekuje się ikrą.

Źródło zdjęć: Left Pinterest Aquadico4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.