Brown Jelly czyli horror wszystkich Euphyli

Brown Jelly czyli horror wszystkich Euphyli

Brown jelly to choroba, która może pojawić się w każdym zbiorniku morskim. W tłumaczeniu oznacza nic innego jak brązową galaretkę. Jak sama nazwa wskazuje rozpoznajemy ją po brązowym nalocie, który jest galaretowaty. Ta galaretka oblepia powierzchnię szkieletu koralowca. Dodatkowo jeśli wyciągniemy zwierzę z wody dość często można poczuć zapach przypominający zgniliznę. Zainfekowany koralowiec bardzo szybko traci tkankę, a do tego Brown jelly potrafi łatwo przenosić się na innych mieszkańców zbiornika ~ akwarysta.eu ,,

Wrażliwość korali LPS, a tym bardziej Euphyli jest bardzo duża dlatego podczas zakupu należy zwracać uwagę na to w jakiej kondycji jest koral i czy nie widać na nim szkieletu. Korale LPS, a dokładniej takie jak Euphylia są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia tkanki podczas transportu, przenoszenia i wyjmowania z wody. Z uwagi na wysokie koszta ładnych okazów Euphyli warto poczytać oraz odpowiednio zabezpieczyć transport zanim dojdzie do tragedii. Takie “rany” na koralu są bardzo niebezpieczne ponieważ mogą zostać zainfekowane różnymi bakteriami takimi jak wspomniane Brown Jelly.
Dlatego zawsze warto mieć w zapasie specjalny dip do korali dzięki któremu zdezynfekujemy korala. Bakteria Brown Jelly jest bardzo ekspansywna, potrafi zabić korala w bardzo krótkim czasie. Jeżeli zauważymy na naszym koralu zainfekowane części koralowca to powinniśmy natychmiast usunąć zainfekowane części oraz podać chemiclean w połowie zalecanej dawki na litraż akwarium. Niestety mimo tego że chemiclean jest bardzo silnym środkiem to musimy liczyć się z tym że nie zawsze pomoże tak jak byśmy chcieli. Podstawą jest profilaktyka taka jak dipowanie korali oraz powolna bez szokowa aklimatyzacja ich.
W mojej ocenie dobrym dipem jest DIP od Seachem. Sam używam i sprawdza się dobrze. Musimy pamiętać że nie możemy sami na własną rękę przygotowywać roztworów jodu do dipowania czy do suplementacji w akwarium.

Autor: Filip MrózZdjęcia: livingreefs; i.ytimg.com; nano-reef.pl; aquariumcoraldiseases.weebly.com;

Źródło cytatu: http://akwarysta.eu/index.php/akwarystyka-morska/artykuly-morskie2/1539-brown-jelly-czyli-brazowy-glut-na-koralowcach-choroba-koralowcow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.