Bojownik Bezbronny

Bojownik bezbronny – Betta Imbellis

Występowanie 🗾
W naturze występuje na Terenie Indonezji, Malezji, Singapuru i Tajlandi. Zasiedla wody stojące, czyste, zwykle ciemne takie jak stawy i pola ryżowe.

Parametry 📚
– Temperatura: 20-28 stopni Celsjusza
– pH: 5-7,5
– Twardość wody: 5-19

Akwarium 🐠
Bojowniki bezbronne są spokojniejsze niż bojowniki syjamskie, jednak nie należy zapominać że to w dalszym ciągu bojownik. Można je trzymać w grupach 6-8 osobników z przewagą samic, minimalne akwarium dla takiej grupy powinno mieć długość 100-120 cm. Dla parki wystarczy akwarium o długości 60cm. W obu przypadkach należy zapewnić rybom dużo kryjówek wśród roślinności, ale także na dnie między korzeniami. Dodatek liści leżących na dnie wpływa na wszystkie bojowniki pozytywnie i jest zalecany. Akceptują każdy rodzaj pokarmy ale najlepiej karmić je naturalnie zooplanktonem oraz larwami owadów. Bojowniki bezbronne najlepiej trzymać w akwariach jednogatunkowych lub z innymi spokojnymi rybami podobnej wielkości. Zbiornik musi mieć szczelne przykrycie.

Rozmnażanie 🐟
Bojownik bezbronny dorasta do 6 cm długości. Osobniki męskie są bardziej kolorowe i mają dłuższe płetwy niż ich partnerki. Samiec buduje pod powierzchnią wody pieniste gniazdo pod którym odbywa się tarło w charakterystyczny dla błędnikowców sposób: Samiec owija się wokół samicy i odwraca ją brzuchem do góry, a następnie uciska brzuch samicy która składa po kilkanaście ziaren ikry. Ikra jest cięższa od wody. W czasie tarła oboje rodzice łapią ją i zanoszą do gniazda, dalszą opieką zajmuje się samiec.Źródło zdjęć:Reddittumblrfranksbettas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.