Akwarium w stylu Ragwork

Akwarium Ragwork

Ragwork jest najmłodszym stylem w akwarystyce naturalnej opracowanym przez Takashiego Amano. Stanowi on rozwinięcie lub modyfikację stylu iwagumi. Jego nazwa pochodzi z języka angielskiego i oznacza mozaikę wykonaną z niewielkich fragmentów kamienia. Akwarium ragwork ma za zadanie przypominać górskie szczyty porośnięte niewysoką roślinnością. 

Skały i podłoże

W celu stworzenia kompozycji ragwork wykorzystuje się dużą ilość fragmentów skał, najczęściej należących do jednego rodzaju. Jako podłoże zwykle używa się jasnego piasku. Wbrew pozorom zaaranżowanie ciekawej kompozycji jest bardzo trudne i wymaga od akwarysty dużego wyczucia artystycznego. 

Wyposażenie techniczne i rośliny

Pod względem doboru zbiornika i wyposażenia technicznego oraz sposobu pielęgnacji akwarium ragwork nie różnią się zbytnio od akwariów w stylu iwagumi. Do ich obsadzenia używa się niewielkiej liczby gatunków roślin, uzyskując dzięki temu wrażenie surowości panującej wysoko w górach.

Do najczęściej wykorzystywanych roślin należą:

Anubias Niski
Anubias barteri nana

Mech jawajski
Java Moss

Wgłębka wodna
Riccia Fluitans

Blyksa japońska
Blyxa japonica

Pelia
Monosolenium tenerum

Bucephalandry

Hemiantus niski
Hemianthus callitrichoides

Glossostigma elatinoides

Ponikło Karłowate
Eleocharis pusilla


Foto: Mateusz Salawa, Pinterest, Filip Stanczyk, zoo mar, Pinterest, Google, Rybyakwariowe.eu, allegro, Roślinyakwariowe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.