Akwarium Naturalne

Akwarium Naturalne – Japońskie Amano

Akwarium Naturalne – Japońskie Amano

Całkowicie innym kierunkiem niż akwaria HT, LT czy biotopowe jest kierunek akwarystyki naturalnej. Pomysłodawcą, twórcą i prekursorem był Japoński akwarysta Takashi Amano. Fotografując pierwotne lasy i inne przyrodnicze zakątki ziemi, postanowił zamknąć ich niezwykłe piękno w przestrzeni akwarium. Wykorzystując do tego starannie dobierane naturalne dekoracje, takie jak kamienie, korzenie, kawałki drewna jak i roślinny wodne zaczął tworzyć niezwykłe podwodne aranżacje. Tak narodził się Aquascaping. Na tamte czasy było to nowatorskie i rzadko spotykane podejście do akwarystyki. Polegało na nadaniu największej rangi nie rybom czy roślinom, ale aranżacji wnętrza, estetyce i walorom dekoracyjnym.
Takashi Amano wypracował kilka odrębnych stylów w akwarystyce:
• Ryuboku
• Mizube
• Iwagumi
• Ragwork

Styl Ryuboku 

Styl ryuboku jest najstarszym z założeń akwarystyki naturalnej. Inspiracją do jego powstania były dziewicze lasy Amazonii obserwowane przez Takashiego Amano. Podstawą stylu ryuboku jest odtworzenie w zbiorniku fragmentu prastarego lasu z tzw. Konarami drzew gęsto porośniętymi roślinnością. Aby uzyskać taki efekt wykorzystuje się rozmaite gatunki drewna i korzeni oraz różnorodne rośliny epifityczne którymi obsadza się elementy dekoracyjne. Dodatkowo można stosować również rośliny ukorzeniające się w podłożu, głównie do aranżacji pierwszego i ostatniego planu akwarium. W klasycznych akwariach tego stylu kompozycja nie powinna wystawać ponad powierzchnię wody. Niezmiernie istotne jest też uzyskanie wrażenia głębi zbiornik, które ma wywołać złudzenie obserwowania wnętrza sędziwego lasu, kryjącego wiele tajemnic. Mistrzowie tego stylu szukają inspiracji w naturze spędzając długie godziny na kontemplowaniu pierwotnych, leśnych zakątków. Bardzo często współpracują z malarzami i fotografami w celu stworzenia idealnego wrażenia głębi tworzonego pejzażu. Przegotowanie nie doskonałego akwarium ryuboku to niekwestionowana sztuka wymagająca wiele wprawy, wrażliwości artystycznej, poczucia estetyki ale także cierpliwości.

Akwarium w stylu Ryuboku by: eliteaquarium.pl

Styl Mizube

Styl mizube przypomina styl ryuboku, ale jednak daje nam jako aquascaperom o wiele większe możliwości. Aranżacja mizube nie jest ograniczona powierzchnią wody. Elementy dekoracji oraz roślin powinny wystawać z akwarium. Nadwodna część aranżacji również jest aranżowana w przemyślany i dokładny sposób. Właśnie z powodu wystających elementów ponad tafle wody zbiorniki w stylu mizube zakłada się wyłącznie w zbiornikach otwartych oraz oświetlonych lampami podwieszonymi nad akwarium lub zamontowanymi specjalnymi uchwytami. Tego typu oświetlenie pozwala na uzyskanie niesamowitego efektu estetycznego. Zbiorniki w stylu mizube są uznawane za niepowtarzalny element dekoracyjny dużych salonów i przestrzeni biurowych. Do aranżacji w stylu mizube, podobnie jak do innych aranżacji naturalnych, szczególnie ważny jest dobór wysokiej jakości elementów oraz detali. Kompozycje mizube można zakładać w zbiornikach dowolnej wielkości. Szczególne wrażenie robią jednak duże aranżacje z wznoszącymi się wysoko nad powierzchnią wody końcami korzeni. Dobór elementów dekoracji, podłoża i ryb do akwarium mizube nie różni się znacząco od doboru tych elementów do akwariów w stylu ryuboku. Jedynie korzenie oraz kawałki drewna powinny być wyższe ponad tafle wody. Jeżeli chodzi o ryby lepiej nie wybierać gatunków które mają w zwyczaju skakanie ponad tafle wody.
W akwariach mizube dodatkowo oprócz roślin typowo akwariowych warto jest wprowadzić wysokie rośliny błotne, których liście rozwijają się nad powierzchnią wody. Do wystających z wody dekoracji można przymocować na wysokości powierzchni wody rośliny nadwodne, których korzenie rozwijają się pod wodą. Dzięki takiemu obsadzeniu roślin uzyskamy efekt zielonej dżungli nad wodą oraz pod wodą. Można także z powodzeniem uprawiać wiele roślin akwariowych w postaci wynurzonej. Większość z nich to rośliny błotne, wtórnie przystosowane do życia pod wodą. Świetnie sprawdzają się tu rozmaite mchy, anubiasy ale także moczarka kanadyjska.

Akwarium w stylu Mizube by: Paweł Mielniczek

Styl Iwagumi 

W akwarium można wyczarować podwodną łąkę z której wystają malowniczo prezentujące się skały. Taki właśnie wygląd ma styl Iwagumi. Słowo Iwagumi pochodzi z języka Japońskiego i oznacza ustawienie skał. Styl czerpie wzorce z dorobku starożytnej japońskiej sztuki aranżacji ogrodów. Kluczowym elementem jest idealnie wypielęgnowany trawnik oraz triada czyli element dekoracyjny niezwykle ważny w dalekowschodniej sztuce ogrodowej. Z pozoru może się wydawać iż układ skał w akwariach Iwagumi jest przypadkowy a ich ustawienie zajęło akwaryście tylko chwilę. Nic bardziej mylnego. Każdy odłamek skały w kompozycji ma nie tylko swoją nazwę lecz także znaczenie. Sposobem ich ustawienia rządzą liczne reguły od których odstępstwa są niemile widziane

Akwarium w stylu Iwagumi by: John Zhang

Styl Ragwork 

Ragwork jest najmłodszym stylem w akwarystyce naturalnej opracowanym przez Takashiego Amano. Stanowi on rozwinięcie lub modyfikację stylu iwagumi. Jego nazwa pochodzi z języka angielskiego i oznacza mozaikę wykonaną z niewielkich fragmentów kamienia. Akwarium ragwork ma za zadanie przypominać górskie szczyty porośnięte niewysoką roślinnością.
W celu stworzenia kompozycji ragwork wykorzystuje się dużą ilość fragmentów skał, najczęściej należących do jednego rodzaju. Jako podłoże zwykle używa się jasnego piasku. Wbrew pozorom zaaranżowanie ciekawej kompozycji jest bardzo trudne i wymaga od akwarysty dużego wyczucia artystycznego.
Pod względem doboru zbiornika i wyposażenia technicznego oraz sposobu pielęgnacji akwarium ragwork nie różnią się zbytnio od akwariów w stylu iwagumi. Do ich obsadzenia używa się niewielkiej liczby gatunków roślin, uzyskując dzięki temu wrażenie surowości panującej wysoko w górach. Do najczęściej wykorzystywanych roślin należą:
Anubias barteri nana, mech jawajski, Wgłębka wodna, pelia, bucefalandry, hemiantus niski, glossostigma, eleocharis pusilla

Akwarium w stylu Ragwork by: greenaqua.hu

Źródła Zdjęć: Pinterest, Akwarium Dekoracyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.