Akwarium Low-Tech Czy High-Tech?

Akwarium Roślinne:

  • Akwarium typu High-Tech 🌿
  • Akwarium Typu Low-Tech 🌿

Granica między High-Tech, a Low-Tech? 
Od wielu lat między akwarystami toczy się dyskusja na temat granicy między tymi dwoma typami akwariów. Jedni mówią że prawdziwy low-tech to akwarium które działa na minimalnym osprzęcie, drudzy że prawdziwy High-tech zaczyna się gdy posiada się komputer pH itd.Ja osobiście jestem zdania że to czy akwarium jest HT czy LT określa nawożenie nawozów płynnych do toni wody oraz nawożenie akwarium dwutlenkiem węgla czyli CO2.

Akwarium High-Tech

Akwarium High-Tech jest typ akwarium którego zakładanie jak i pielęgnacja wymagają niemałej wprawy oraz sporo systematycznej pracy. Akwaria tego typu cechują się silnym oświetleniem, wydajną filtracją oraz nawożeniem do słupa wody jak i do podłoża. W akwariach HT ryby spadły na drugi plan, gdzie pierwszoplanową role odgrywają kompozycje roślinne i to właśnie pod nie dobiera się oświetlenie oraz nawożenie. 

Akwarium Low-Tech

Przy zakładaniu akwarium tego typu wyposażenie techniczne ograniczone jest do niezbędnego minimum. Akwaria tego typu nie potrzebują silnego oświetlenia ponieważ częściowo są oświetlane przez promienie słoneczne. Jako nawóz do podłoża bardzo często stosuje się ziemie ogrodową która jest jedynym nawożeniem zbiornika. Dobrze założone akwarium low-tech z ustabilizowaną biologią jest prawie że bezobsługowe i prace akwarysty ograniczają się do dolewek wody, przycinania roślin oraz czyszczenia szyb raz na jakiś czas. Z tego co czytałem najdłuższy czas funkcjonowania zbiornika low-tech bez restartu to około 8 lat. Dużą wadą akwariów tego typu jest ograniczony wybór roślin które dobiera się pod oświetlenie.
Cechy akwariów Low-Tech:

  • niskie koszty założenia i utrzymania akwarium,
  • stabilne parametry wody,
  • ograniczenie zabiegów pielęgnacyjnych, czyszczenia filtrów, odmulania podłoża, podmian wody,
  • łatwość utrzymania bez szczególnych zabiegów,
  • ustabilizowane akwarium low-tech obywa się bez naszej ingerencji,

Koncepcja akwarium roślinnego typu low tech zakłada zarówno rezygnacje ze sztucznego nawożenia wody i jej suplementacji dwutlenkiem węgla, jak i maksymalne ograniczenie wyposażenia technicznego. Źródłem niezbędnych minerałów dla roślin są tutaj naturalne podłoża oraz mocz i odchody wydalane przez ryby. Pozwala to na bardzo znaczne ograniczenie zarówno środków finansowych koniecznych na założenie i pielęgnacje zbiornika, jak i nakładu pracy. W skrócie większość obowiązków przy akwarium wykonuje za nas natura.


Akwaria Typu High-Tech:


Akwaria Typu Low-Tech:

Źródła zdjęć: AkwariaOzdobne.pl Pinterest Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.